(РЕЦЕПТ) Феноменална маска за лице која ги брише старечките дамки и брчките

Идеална е затоа што секоја нејзина состојка има специфично и насочено дејство, а на кожата и дава цела палета на хранливи материи и минерали кои и даваат посебна мекост …
Негата на лицето по зимата и ниските температури значи отстранување и лупење на тенок слој од кожата на лицето и мртвите клетки, потоа добра длабока хидратација и на крајот отстранување на сите дамки и лузни кои настанале при изложување на лицето на големи температурни разлики, особено минус и мраз. Природните маски за лице имаат најефикасни ефекти, особено кога ги прилагодуваме неговите состојки на потребите и типот на нашето лице. Изедначениот тен, мазната структура на лицето, затегнатата кожа на лицето и неверојатната мекост се само дел од придобивките што ги обезбедува популарната блескава маска за лице.
Блескавата маска за лице е направена од само пет состојки, а своето име го должи на благото чувство на печење кое трае најмногу пет минути на лицето. Идеална е затоа што секоја негова состојка има специфично и насочено дејство, а на кожата и дава целосен опсег на хранливи материи и минерали кои и даваат посебна мекост и ја прават неверојатно мазна. Составот на оваа маска вклучува сок од лимон, цимет, морско оревче и природен мед, но за лицата со исклучително чувствителна кожа се препорачува ублажување на маската со еднаква количина на вода или двојна доза мед.
Темните дамки и лузните ги предизвикуваат бројните мозолчиња и акни, кои со отсуство на потење и затворање на порите за време на студеното време, особено излегуваат на површината на лицето во текот на зимата и оставаат трајни дамки. Дополнително, особено е проблематично доколку имате нерамномерен или проблематичен тен, дамки или флеки на лицето, кожа без сјај и полна со ситни брчки. Ако во ова препознавте барем една карактеристика на вашето лице, блескавата маска за лице е совршена, дури и за секојдневна употреба.


Дополнително, блескавата маска за лице придонесува за полнење на малите пори веќе по првата употреба, така што редовното нанесување може да го врати младешкиот изглед, сјајот и мекоста на лицето.

Блескава маска за лице
Состојки за маска за лице:
половина лажичка цимет
половина лажичка ренано морско оревче
1 лажичка мед
1 лажичка свеж сок од лимон
Подготовка и примена на маската за лице:
Измешајте ги сите состојки заедно во паста. Нанесете на лицето, избегнувајќи ја областа околу очите и устата. Оставете да отстои 30 минути или барем 10 минути ако не можете да го поднесете малото пецкање. Пецкањето се смирува во првите 5 минути, а потоа исчезнува. Потоа исплакнете ја маската со топла вода и нанесете ја вообичаената хидратантна крема.
Ако имате чувствителна кожа, изоставете го или разредете го лимонот со вода. Доколку го изоставите, додадете уште малку мед за смесата да стане густа. Исто така, маската не се препорачува за луѓе кои боледуваат од купероза, розацеа и други васкуларни кожни заболувања бидејќи медот ги шири крвните садови. Белата или зелената глина може да се користи како замена за мед. Се меша во исти пропорции со останатите состојки на маската и се разредува со вода до саканата текстура за совршено нанесување на лицето за да биде трајно.
Ова е маска која делува постепено. Нанесете ја најмалку 2 пати неделно и наскоро ќе видите огромно подобрување на кожата. Со доследна примена, оваа блескава маска ќе ги осветли и отстрани флеките и лузните, ќе ги намали брчките и ќе и помогне на кожата на лицето да добие феноменален сјај и здрав изглед.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

3. СОВЕТИ, ДАЛИ Е ТОЈ ВИСТИНСКИОТ МАЖ ЗА ВАС! Обрнете внимание на следните работи…

До моментот кога ќе дојдете до четвртиот состанок, честопати треба да одлучите дали сериозно да …