ЈОДОТ Е ПОТРЕБЕН ЗА ПРАВИЛНА РАБОТА НА ТИРОИДНАТА ЖЛЕЗДА: Еве кои намирници го содржат и колку треба да се внесува на дневна основа

Јодот е микронутриент, но кога станува збор за нашето општо здравје, неговата улога е голема, бидејќи е неопходен за отпорност на организмот, здравје и закрепнување.
Ова е особено важно во работата на тироидната жлезда, во чии хормони составен елемент е јодот. Тироидните хормони (Т3 тријодотиронин и Т4 тироксин) ја регулираат циркулацијата на материјата и енергијата во човечкото тело (метаболизмот), растот и развојот на сите органи, особено на мозокот. Количината на јод во тироидната жлезда зависи од количината на јод што ја внесуваме во телото, бидејќи човечкото тело не може самостојно да го произведе.
Д-р Дејвид Дери рекол дека јодот е најдобар антибиотик и антивирусно средство. Во контекст на фактот дека повеќето болести или започнуваат или продолжуваат со воспаление предизвикано од бактерии и вируси, ова е важна информација. Крвта постојано циркулира низ телото, потребни се 17. минути за да се заобиколи целиот круг, при што поминува и низ ткивото на тироидната жлезда. Ова е местото каде што, доколку има доволно јод, се уништуваат бактериите и вирусите.
Стресот негативно влијае на работата на тироидната жлезда бидејќи високото ниво на кортизол го намалува производството на хормонот Т3, а пушењето го влошува хипотироидизмот.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

3. СОВЕТИ, ДАЛИ Е ТОЈ ВИСТИНСКИОТ МАЖ ЗА ВАС! Обрнете внимание на следните работи…

До моментот кога ќе дојдете до четвртиот состанок, честопати треба да одлучите дали сериозно да …