(РЕЦЕПТ) Исчистете го организмот и заштитете ги белите дробови од тешките метали од ЗАГАДЕНИОТ воздух

Со вдишување воздух кој содржи мали честички од метал и опасни испарувања, директно внесуваме токсини во нашите органи.
Токсините и тешките метали ја загадуваат водата, воздухот и храната. Кога ќе влезат во нашето тело, тешките метали се акумулираат во органите, ткивата и коските. Телото не може само да ги елиминира тешките метали и му треба дополнителна помош. Тешките метали можат да се отстранат од телото само со хелати, поточно со агенсите кои ги врзуваат за себе. Постојат синтетички хелати кои можат да се користат за елиминирање на токсините од телото. За жал, тие не се безопасни за здравјето и предизвикуваат низа несакани ефекти. Покрај тоа, постојат неколку безбедни природни начини со кои можете да го исчистите вашето тело од токсини и тешки метали.

This image has an empty alt attribute; its file name is magdonos-caj-1-1024x583.jpg


Хлорофилот како течен детоксификатор
Хлорофилот е пигмент кој на растенијата им дава зелена боја и врши фотосинтеза без која нема да има живот на земјата. Го открил во 1915. година од д-р Ричард Вилштадтер и ја добил Нобеловата награда за откривање на хемиската структура на хлорофилот. Хлорофилот е многу добро проучен и познато е дека врши фотосинтетички процеси кај растенијата, алгите и едноклеточните организми со други пигменти, каротеноиди и фикобилини. Фотосинтезата е процес кој ја претвора сончевата енергија во хемиска енергија и овозможува синтеза на шеќери и протеини, метаболизам во клетките и производство на кислород. Без овие процеси, животот на земјата не би бил возможен.
Овој зелен пигмент е содржан во зелените растенија – зелен зеленчук, овошје и алги. Хлорофилот има многу здравствени придобивки, а особено е познат како средство за чистење на телото.Тоа е затоа што хлорофилот е еден од најважните хелати во природата. Хелација е процес на врзување на атоми на тешки метали за сложени органски соединенија и нивно исфрлање од телото. Способноста на хлорофилот да ги врзува и отстранува тешките метали како живата го прави моќно средство за чистење. По отстранувањето на амалгамските пломби, се препорачува да се земе хлорофил за да се отстранат трагите од жива во телото.

„Способен е да изгради стабилни комплекси на молекули со некои канцерогени материи, како што се полиароматични јаглеводороди од чад од тутун или афлатоксини, производи од некои габи, а нивното врзување го спречува нивното дејство да предизвикаат рак…“


This image has an empty alt attribute; its file name is sok-od-magdonos-za-cistenje.jpg

Течниот хлорофил содржи биолошки многу активна супстанција хлорофил. Хлорофилот потекнува од хлорофилот на луцерка и е полусинтетичка натриумова бакарна сол која е растворлива во вода, лесно се апсорбира во гастроинтестиналниот тракт и ги развива двата типа на хлорофил.
Тој е способен да изгради стабилни комплекси на молекули со некои канцерогени материи, како што се полиароматични јаглеводороди од чад од тутун или афлатоксини, производи од некои габи, а нивното врзување го спречува нивното дејство да предизвикаат рак. Дејствува на ензимот Цитохром P 450 во црниот дроб, кој го спречува формирањето на малигна трансформација на ДНК во клетките под дејство на канцерогени материи. Тој е моќен антиоксиданс, бидејќи спречува оксидативно оштетување на клетките под дејство на слободните радикали, радијацијата и токсините.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Кралеви на флертот: Мажите родени под овие хороскопски знаци обожуваат да флертуваат

*Хороскопските препораки и совети не треба да се сфаќаат особено сериозно, а за сите индикации …