НЕ СЕ ОТКАЖУВАЈТЕ ОД ВРСКАТА додека не ги направите овие 5. РАБОТИ

Прилично вообичаен консензус е дека љубовта бара работа. Сепак, 80. отсто од Американците помлади од 30. години веруваат во сродна душа, идејата дека постои една совршена личност која само чека да биде пронајдена.
Постигнувањето на долгорочна љубов обично не е лесно, дури и кога ќе ја сретнеме вистинската личност. Сепак, тоа исто така не е бескрајно напорен потфат кој бара повеќе борба отколку што нуди задоволство. Па, како да знаеме кога да се откажеме од врската и кога да се бориме за неа?

Пет работи што треба да ги испробате пред да се збогувате со врската:
1. Размислете што ве споило
Не секогаш избираме партнери од вистински причини. Понекогаш избираме луѓе кои не предизвикуваат, кои не туркаат да растеме и да ги шириме нашите светови. Вториот пат избираме луѓе чија одбрана и негативни особини се вклопуваат во нашоте. Ако имаме тенденција да бидеме пасивни или неодлучни, можеме да избереме некој кој е агресивен и доминантен. Но, токму тие квалитети кои први нè привлекуваат можат да станат причините поради кои се разделуваме.
Иако нашиот избор на партнер понекогаш знае да биде погрешен, тој не е секогаш виновен за неуспехот на врската. Ако привлечноста и возбудата што ги чувствувавме на почетокот почнуваат да бледнеат, тоа не мора да значи дека сме избрале погрешна личност.


This image has an empty alt attribute; its file name is vrska-odnosi-3-1024x576.jpg

„Наместо да се фокусираме на партнерот, треба да се откажеме од случајот, да вдишуваме и да не реагираме бурно, користејќи ја техниката на едноставно разоружување“


Затоа е толку важно да ги земеме предвид нашите рани чувства за врската. Ако во еден момент сме биле вистински заљубени во некого, можно е тие чувства да се вратат. Треба да размислиме што нè привлекува кај нашиот партнер и месеците или годините на заедничка историја во кои уживавме во активности, наклонетост и интимност. Тогаш можеме да ги бараме вистинските причини зошто работите се свртеле наопаку и да направиме промена што нè враќа на тие првични чувства и има трајно влијание.

2. Обидете се да ја прекинете вашата рутина
Една од главните причини поради која врската пропаѓа е тоа што парот влегол во „врска на фантазија“. Фантастична врска е термин кој ја опишува илузијата за врска што многу парови ја формираат во одреден момент од нивната врска.
Можеме да почнеме да се откажуваме од фантазиите со менување на начинот на кој се поврзуваме во нашата врска. Мојот пријател неодамна ја усвои оваа стратегија со тоа што реши да преземе поголема иницијатива во врската, наместо пасивно да се согласува со она што го одлучил неговиот партнер. Тоа го направи за себе без да очекува ништо од партнерот. На негово изненадување, сепак, оваа негова промена донесе многу позитивен одговор од неговата девојка, која го ценеше тоа што тој го изразува и имаше одредено гледиште.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Заљубени сте во во некој со кој НЕ МОЖЕТЕ ДА БИДЕТЕ? 8 совети ќе ви помогнат да го преболите и да продолжите понатаму

Ако сте несреќно заљубени, овие совети можат да ви бидат корисни Љубовта може да биде …