Што кажува изгледот на стомакот за вас и како да го промените

ТЕШКО да се ослободите од салото од стомакот. Дури и со промена на исхраната и редовно вежбање, понекогаш се потребни месеци за да се забележи посакуваната разлика.
Иако можеби мислите дека начинот на живот е соодветен за изгледот на вашиот стомак, тој понекогаш нема никаква врска со тежината. Експертите велат дека зголемувањето на телесната тежина во пределот на стомакот може да биде предизвикано од недостаток на сон, синдром на полицистични јајници, проблеми со тироидната жлезда, ограничена подвижност, како и лекови кои можеби ги земате. Нашите црева се местото каде што складираме стрес, хормони и отпорност на инсулин – сето тоа може да направи нашиот стомак да изгледа поголем.

Постпородилен стомак
Нашите тела се неверојатни и поминуваат низ голем стрес за време на бременоста и породувањето. Иако не треба да брзате да го вратите изгледот на старо, опуштениот и млитав стомак може да направи да се чувствувате лошо. Треба да знаете дека ова е природен несакан ефект на бременоста, но ако изгледате како да сте бремени месеци или години по раѓањето на бебето, може да имате состојба наречена абдоминална дијастаза. Двата долги мускули кои се протегаат до средината на стомакот може да се разделат кога сте бремени и не мора повторно да се поврзете по породувањето.
Нутриционистот Ријанон Ламберт ги советува жените да не одат на диета првата година по раѓањето на бебето.
„На вашето тело му е потребна енергија за доењето и непроспиените ноќи предизвикани од будењето на бебето“.


This image has an empty alt attribute; its file name is opustena-koza-na-stomak.jpg

Стрес
Луѓето се под стрес повеќе од кога било, а често забораваме дека оваа состојба може сериозно да влијае на нашето тело, особено на цревата. Стресот доведува до покачени нивоа на кортизол, што придонесува за складирање на маснотии, особено во пределот на стомакот.
Стресот исто така може да доведе до намалување на оксидацијата на мастите, процес кој овозможува согорувањето на мастите како енергија. Ова значи дека не мора нужно да консумирате повеќе храна за да се здебелите.
За поефикасно да се справите со стресот, вежбајте длабоко дишење, одете на кратки прошетки или најдете активност што ве релаксира.
Нутриционистите предлагаат и грицкање јатки доколку забележите дека стомакот ви е зголемен поради стрес. Јатките се полни со магнезиум, кој помага да се одржи ниското ниво на кортизол. Брокулата е исто така одлична храна која можете да ја додадете во вашата исхрана бидејќи е богата со фолна киселина, која помага да се намали стресот.


This image has an empty alt attribute; its file name is salo-na-stomak.jpg

Надуеност
Надуеноста е чувство на притисок или надуеност во стомакот, а повеќе од 70 проценти од луѓето страдаат од оваа состојба. Може да биде предизвикана од разни болести како што се синдром на нервозно дебело црево, целијачна болест, воспалителна болест на цревата и ендометриоза. Во ретки случаи, надуеноста може да биде и знак за нешто посериозно, вклучително и рак на јајниците, па ако продолжи, важно е да разговарате со вашиот општ лекар.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО/Рецепт) ЛЕБ ЗА СЛАБЕЕЊЕ: Само 1 кришка ќе ве држи сити цел ден – Најздравото нешто што ќе го изедете во текот на денот

Доколку сте на диета и не можете да замислите ручек или појадок без леб, ви …