(ФОТО) ФОРМУЛА 1 – Нова ера: Бахреин е на Леклер, катастрофа на Ред Бул!

Возачот на Ферари, Шарл Леклер славеше на Големата награда на Бахреин, со што започна нова ера во Формула 1.
Леклер на италијанскиот тим му го донесе првиот триумф на патеката „Сакир“ по две и пол години и трката во Сингапур во 2019. година, на која победи Себастијан Фетел. Монегашанецот по трет пат се најде на највисокото скалило на подиумот во кариерата.

Прославата на Ферари ја заокружи Карлос Саинс јуниор со освојување на второто место, додека на подиумот се најде и возачот на Мерцедес Луис Хамилтон.


Покрај прекинот на постот на Ферари, првата трка сезонава ја одбележа и катастрофата на актуелниот шампион Макс Ферстапен, но и воопшто на Ред Бул. Холанѓанецот го држеше второто место во поголемиот дел од трката, предизвикувајќи го на моменти Леклер на самото чело, но мораше да паркира во боксот во самиот финиш поради дефект на болидот. Серхио Перез беше на пат кон подиумот откако направи грешка во последниот круг и неговиот болид едноставно се изгасна.

Фото: Принтскрин/Twitter

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Македонија ја победи Малта но со многу мака

Македонската фудбалска репрезентација со многу мака дојде до победа против Малта на стартот на квалификаците …