Во Белгија ќе ви платат да се ослободите од автомобилот, еве и колку

НАЈНОВИТЕ трендови се движат во насока на целосна промена на концептот на личен транспорт, вклучувајќи ја и сопственоста на автомобили.
Веќе почнаа да се случуваат големи промени во општеството, а најновиот пример доаѓа од Запад, поточно од Белгија. Засега, тоа е само Брисел, каде што сопствениците на автомобили се охрабруваат да се ослободат од автомобилот и за тоа да добијат значителна награда. Како и многу иницијативи досега, така и оваа се случува под покровителство на екологијата.
Тоа е дел од програмата „Bruxell’Air“, која веќе понуди различни стимулации за граѓаните да не возат низ градот со автомобили. Имено, иако главниот град на Белгија не е огромен, квалитетот на воздухот е исклучително лош, често полош отколку во најголемите европски метрополи.
Дел од „заслугата“ за лошиот квалитет на воздухот оди и на количеството автомобили во и околу градот. Затоа секој граѓанин кој ќе реши да се ослободи од автомобилот ќе добие бонус од 900 евра. Притоа, сопствениците имаат две решенија: првата е продажба на автомобилот, а втората е задржување на возило под услов да не е регистрирано.

Покрај некои предуслови, како што се најмалку две години претходна сопственост на регистрирано возило, властите смислиле и попис на имотот. Максимални 900. евра ќе добијат сите кои имаат годишен приход до 37.600 евра, а оние со до 75.100 евра само 700 евра. Ако човек заработува уште повеќе, наградата е „само“ 500 евра.
Градските власти се надеваат дека оваа иницијатива ќе го намали бројот на автомобили на патиштата, но и ќе ги поттикне луѓето да користат подобро организиран јавен превоз, како и добро организирани услуги за споделување, без разлика дали се возила, велосипеди или исклучиво електрични автомобили.


Фото: Принтскрин/Instagram

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Откако беше обвинета за фотошопирање фотографии, актерката откри како изгледа без шминка

Откако беше обвинета дека изгледа непрепознатливо на фотографиите, Салма Хајек на Инстаграм го покажа својот …