КАКО ДА откриете лажго? Психолозите имаат ТАЕН ТРИК кој секогаш функционира

Знаците на кои луѓето обично се потпираат се засноваат на приказни или социјални стереотипи – дека лажговците го избегнуваат вашиот поглед, или се однесуваат нервозно или раскажуваат приказни кои се многу апстрактни со малку детали“, објаснил д-р Метју Мекглун, професор по комуникации и експерт за измами во Универзитетот во Тексас
Вистината е дека науката за лагите како човечко однесување е многу посложена отколку што повеќето од нас сфаќаат, а причините зад какви било случајни – или помалку случајни – измами што можеме да ги донесеме во светот се безбројни. Според една студија на Универзитетот во Масачусетс, приближно 60% од сите луѓе обично кажуваат повеќе од три лаги за време на 10-минутен, дневен разговор.

Лагите можеби не се подмолни по природа. Луѓето лажат поради повеќе причини, почнувајќи од избегнување срам од непријатни ситуации до конфликт или некаква форма на казна. За да видите колку нашите секојдневни измами можат да бидат ирационални, знајте дека студијата од 2018 година објавена во JAMA Network Open покажала дека 81% од учесниците во анкетата рекле дека ги лажат своите лекари.


This image has an empty alt attribute; its file name is maz-lazgo.jpg

„Свесното лажење е всушност потешко за луѓето отколку да се каже вистината. Потребна е повеќе мозочна моќ и когнитивна енергија“


„Повеќето луѓе сакаат нивниот лекар да има високо мислење за нив“, вели д-р Ангела Фагерлин, виш автор и професор на Универзитетот во Јута. „Тие се загрижени бидејќи ќе ги сметаат за некој кој не носи добри одлуки“.
Плус, ако сакате да ги забележите лажговците на дело (од која било причина), нова фасцинантна статија во Huffpo UK открива како всушност можете да го направите тоа. Прочитајте подолу за тоа како да го направите тоа и зошто секогаш треба да го резервирате своето расудување кога станува збор за лаги во вашиот живот. (На крајот на краиштата, науката покажува дека и вие лажете.) А за повеќе за лудата наука на вашиот ум, погледнете зошто е ова единственото нешто на кое треба да размислите кога сте под стрес, вели науката.

1. Навистина можете да забележите лажговци
„Постојат начини да му пристапите на можен лажго кој ќе ја извлече вистината, а постојат начини да смислите лага што ќе ви помогне да ја видите вашата позиција“, изјавила за Huffpo Памела Мајер, основач и извршен директор на компанија специјализирана за откривање измами. Најдобар начин да го направите ова е да ги натерате да размислуваат подобро.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

3. СОВЕТИ, ДАЛИ Е ТОЈ ВИСТИНСКИОТ МАЖ ЗА ВАС! Обрнете внимание на следните работи…

До моментот кога ќе дојдете до четвртиот состанок, честопати треба да одлучите дали сериозно да …