Арктичкиот мраз се топи со застрашувачка брзина – 50. сантиметри за две години

Новите сателитски податоци открија дека Арктикот се топи со алармантна брзина поради вишокот топлина што се создава од емисиите на гасови со ефект на стаклена бавча.
Повеќегодишниот морски мраз на Арктикот беше приближно 50. сантиметри потенок во 2021. година отколку во 2019. година. Тоа значи дека мразот се стопил за околу 16. отсто во последните три години.
Масивниот дебел слој мраз го заменил помалку стабилниот сезонски морски мраз кој целосно се топи секое лето.
Во текот на изминатите 18. години, зимскиот морски мраз во Арктичкиот Океан изгуби третина од својот волумен, неверојатна количина што можеби беше потценета во минатото, велат истражувачите.
Тоа е прва студија која користи долгогодишни сателитски податоци за да ја процени дебелината на мразот и длабочината на снегот на врвот. „Длабочината на арктичкиот снег, дебелината и волуменот на морскиот мраз се три многу предизвикувачки мерења за да се добијат податоци“, рече научникот Рон Квок од Универзитетот во Вашингтон.

This image has an empty alt attribute; its file name is arktik.jpg
Тој додава дека обемот на арктичкиот зимски морски мраз е исклучително исклучителен – една третина од зимскиот волумен на мраз е изгубена за само 18. години. Податоците се добиени од сателитите ICESat-2 и радарите CryoSat-2 кои орбитираат околу Земјата.
Она што ја прави студијата важна е начинот на кој ги комбинира податоците од технологиите LiDAR и ICESat-2, кои беа лансирани пред три години, како радарска технологија CryoSat-2. Додека LiDAR користи ласерски импулси, а радарот користи радио бранови, и двата детектираат објекти (во овој случај снег и мраз) врз основа на рефлексијата што се рефлектира на нив.
Без овие податоци, тешко е да се процени дебелината на мразот, поради начинот на кој снегот може да го оптоварува мразот и да го промени начинот на кој тој лебди во океанот.
Користејќи ги климатските записи за да ја проценат длабочината на снегот во минатото, научниците ја прецениле дебелината на морскиот мраз до 20. проценти или 20. сантиметри, сугерира студијата.Познато е дека повеќегодишниот мраз е подебел и поотпорен на топење од сезонскиот мраз – можете да го замислите како еден вид резервоар за Арктикот.
Бидејќи сезонскиот мраз се исцрпува и заменува, вкупната дебелина и волумен на арктичкиот морски мраз се очекува брзо да се намали.


This image has an empty alt attribute; its file name is arktik.jpg
„Научниците истакнуваат дека не очекувале мразот да биде толку многу потенок за само три години“, рекла научничката на поларните области, Сара Кацими, од Лабораторијата за млазен погон при Технолошкиот институт во Калифорнија.
Комбинирајќи ги претходните записи од постариот сателит ICESat, истражувачите проценуваат дека околу 6.000 кубни километри од зимскиот волумен на мраз се изгубени во текот на изминатите години.
Помалку мраз значи огромно нарушување на екосистемите. Ова на крајот би можело да ги промени клучните океански струи на кои сите се потпираме и најверојатно да ги забрза климатските промени што се случуваат насекаде околу нас.
Намалувањето на емисиите на нашите фосилни горива е единствениот начин да се запре ова и сите ние сè уште можеме да играме помоќна улога отколку што веројатно сфаќаме. Во меѓувреме, поновиот сателит ICESat-2, лансиран во 2018. година, работи според планираното и добиваме повеќе податоци за нивото на мразот на Арктикот од кога било досега.
„Сегашните модели предвидуваат дека можеме да очекуваме летови без мраз на Арктикот до средината на векот, кога постариот мраз, доволно дебел за да ја преживее сезоната на топење, ќе исчезне“, рекла Сара од Калифорнискиот технолошки институт.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Град Скопје по повод 3. декември, Меѓународниот ден на лицата со попреченост, обезбеди електромоторни погони како додатоци кои денес се доделија на лица корисници на инвалидски колички

3-ти Декември Меѓународниот ден на лицата со попреченост, денеска го одбележавме со Здружението на лица …