Потврден „делтакрон“ – веќе се шири во Европа

Научниците го потврдија постоењето на нова варијанта на коронавирусот, која е мутација од варијантите омикрон и делта на Ковид.
Првите случаи на новооткриената варијанта веќе се забележани во Европа и САД, објави Jutarnji list , додавајќи дека новата хибридна варијанта неофицијално се нарекува „делтакрон“. Тоа било потврдено со секвенционирање на геномот спроведено од научници од Медитеранскиот институт за инфекции во Марсеј, Франција.
Се вели дека хибридната варијанта е откриена во неколку региони на Франција.
Според меѓународната база на податоци GISAID, случаи на „делтакрон“ се откриени во Данска и Холандија.
Од друга страна, калифорниската компанија за генетско истражување „Хелилс“ во посебна студија идентификувала два случаи на „делтакрон“ во САД, а според „Гардијан“ околу 30. случаи биле идентификувани во Обединетото Кралство.
Новата хибридна варијанта е создадена со процес наречен рекомбинација, што значи дека две варијанти на вирусот заразиле ист пациент во исто време, разменувајќи генетски материјал за да создадат ново потомство.
Научниците велат дека „јадрото“ на „делтакрон“ потекнува од делта варијантата, додека неговиот шилест протеин – кој му овозможува на вирусот да влезе во клетките домаќини, потекнува од омикронот, се вели во документот.

Извор: Jutarnji list


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Како брзо да се исушат алиштата во зима? Овие генијални трикови заштедуваат време!

Доколку немате тераса или соба во вашиот стан каде што можете да ги исушите алиштата, …