ЗНАЕТЕ ЛИ КОЛКУ ВРЕМЕ ВО ТЕКОТ НА ЖИВОТОТ ПОМИНУВАТЕ ПОКРАЈ ШПОРЕТОТ? Намалете го искуството, не мора секое јадење да биде импресивно!

Една жена поминува 17. дена во годината или три години од животот во готвење, ако менито и го чинат просечни оброци, кои не се тешки за подготовка. И’ речиси секоја петта припадничка на понежниот пол тврди дека има време и мотив да се занимава и со оние попребирливите!
Студијата во која учествувале 2.000 Британци покажала дека во една типична недела, готвачите аматери поминуваат седум часа и 37 минути за подготвување на оброците. Просекот го „расипуваат“ во Лондон, ним кујната им е многу драга: покрај шпоретот поминуваат повеќе од девет часа неделно.
Потребни се 22. минути за да се подготви појадок, со кафе или чај во траење од половина час. Ручекот и вечерата во просек се подготвуваат подолго – 49. минути, но и побрзо се јадат. Во стомакот ги собира за 23 минути!

This image has an empty alt attribute; its file name is gotvenje-1.jpg

loading...

Повеќе од една третина од испитаниците признаваат дека нивното готвење е „безбедно“, а 22% ја опишуваат нивната храна како „основна“. Но, дури 18. отсто наоѓаат начин да си обезбедат повеќе време и да го почестат својот стомак со некоја импресивна домашна храна.

Студијата за навиките за готвење, исто така, открила дека повеќе од една третина од испитаниците (35%) поминувале повеќе време во кујна за време на пандемијата Ковид 19 од кога било досега!
Можеби тоа и не е толку лошо, затоа што ако потрошите помалку време за подготвување храна, сигурно ќе потрошите повеќе време на гледање телевизија (46% од возрасните), додека сè повеќе луѓе читаат (31%) и поминуваат време со семејството (29%).


This image has an empty alt attribute; its file name is gotvenje-2.jpg

Дали секоја недела поминувате многу време во кујната? Ако одговорот е да, намалете го малку искуството – еднаш се живее.


Фото: Илустрација

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Теретана под јорган: Пет пози кои согоруваат НАЈМНОГУ КАЛОРИИ

Половина час водење љубов потрошува околу 150. калории, но бројката може да биде поголема, во …