Руски платеник опишал како ги регрутираат: „Поканети сме на пикник да пробаме сало“

Во Русија се користат КАНАЛИ на социјалните мрежи и приватни комуникациски групи за регрутирање на нови платеници кои ќе се борат во Украина заедно со редовната армија, дознава Би-Би-Си. Новинарите разговарале со регрутиран платеник и поранешен борец близок до една од водечките руски платенички организации, кој открил детали од кампањата за регрутирање.
Неколку недели пред почетокот на војната, изјавил платеникот за Би-Би-Си, многу ветерани на тајната организација на Wagner биле контактирани преку приватна група на Телеграм. Тие биле поканети на „пикник во Украина“, со референци за дегустација на „сало“, свинска маснотија што традиционално се јаде во Украина.
Во пораката се повикувале да се пријават „оние со криминални досиеја, долгови, исклучени од платенички групи или без пасош“. Пораката исто така вклучувала дека „срдечно се поканети оние од териториите окупирани од Русија, самопрогласените републики Луганск и Доњецк и Крим.

Групата Wagner
Групата Wagner е една од најтајните организации во Русија. Официјално не постои, бидејќи служењето како платеник е спротивно на руското и меѓународното право. Но, се верува дека до 10.000 оперативци потпишале најмалку еден договор со Wagner во последните седум години.
Активен платеник кој зборувал за Би-Би-Си рекол дека регрутите биле распоредени во единици под команда на офицер на ГРУ, руска воена разузнавачка единица во рамките на Министерството за одбрана. Тој нагласил дека политиката за регрутирање е променета и дека има значително помалку ограничувања. „Регрутираат секого и сè“, вели платеникот незадоволен од лошата професионалност на новите борци.
Тој рекол дека новите единици повеќе не го носат името на Wagner, но се користат нови имиња како Соколи. Се чини дека ова е дел од трендот на оддалечување од угледот на контаминираната група Wagner, според Кендис Рондо, професорка по руски, евроазиски и источноевропски студии на Државниот универзитет во Аризона.
Wagner неколку пати се соочувал со обвинувања за кршење на човековите права и воени злосторства во неговите операции во Сирија и Либија. Платенички извори интервјуирани од Би-Би-Си велат дека регрутите се обучуваат во базата на Wagner во Мољкин во јужна Русија, веднаш до редовната руска воена база.
Покрај приватните групи за пораки, во Русија имаше и јавна кампања за регрутирање платеници. На руската платформа за социјални медиуми VK, една страница посветена на безбедносните активности објавила оглас во текот на првата недела од инвазијата во која ги повикува „чуварите“ од другите земји од поранешниот Советски Сојуз да аплицираат за „блиско странство“. Воени експерти велат дека се работи за Украина.


Кривичното досие и долговите не се пречка
Претходно, криминалните досиеја биле пречка за оние кои сакаа да им се придружат на платениците. Воведени се ограничувања и за сите родени надвор од Русија поради сомневање за лојалноста.
„Има огромна побарувачка за борци, а за да имаат влијание на теренот, ќе им требаат илјадници платеници“, вели Џејсон Блазакис, висок научен соработник во Центарот „Суфан“, американски „тинк-танк“ за безбедност.
Во петокот, рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу рече дека 16.000 борци од Блискиот Исток доброволно се пријавиле да се борат заедно со руската војска. Рускиот претседател Владимир Путин наредил на борците од Блискиот Исток да им се дозволи да се приклучат на војната.
Се проценува дека околу 400. борци од групата на Wagner биле во Украина. Групата Wagner првпат беше идентификувана во 2014. година, кога ги поддржуваше проруските сепаратисти во конфликтот во источна Украина. Еден борец на Wagner, кој зборувал за Би-Би-Си, објаснил дека во првите денови од инвазијата на Украина бил испратен во Харков, каде неговата единица успешно ја завршила мисијата, без да открие за што се работи.

„Потоа ни платија 2.100 долари за едномесечен ангажман и се вративме дома во Русија“, изјавил платеникот за Би-Би-Си.

Блазакис ја опишува употребата на платеници како знак на очај во обид да се одржи поддршката од руската јавност. Инвазијата на рускиот претседател Владимир Путин на Украина предизвика повеќе протести во Русија. Илјадници демонстранти се уапсени. Блазакис додал дека употребата на платеници му овозможува на Кремљ да ги намали загубите, бидејќи платениците се користат како топовско месо.
Москва секогаш негираше каква било поврзаност со платенички групи. Би-Би-Си го праша руското Министерство за одбрана дали базата во Мољкин се користи за регрутирање дополнителни сили за, како што руските власти го нарекуваат „специјална воена операција во Украина“. Немало одговор.

Фото: Принтскрин/BBC

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Зошто некои луѓе нè НЕРВИРААТ БЕЗ БИЛО КАКОВ ПОВОД? Психолозите даваат објаснување!

Одговорот на ова прашање всушност лежи во нас самите Речиси секој знае некои луѓе кои …