Овие намирници ги намалуваат проблемите во МЕНОПАУЗАТА

Проблемите со менопаузата може да имаат сериозни последици за секојдневните активности на жената.
Секоја жена во педесетите се соочува со обилни промени во телото, но и вртоглави промени во расположението, а сето тоа е резултат на менопаузата. Менопаузата може да ја препознаете по топли бранови, промени во расположението, ноќно потење и проблеми со спиењето, но и со многу други проблеми кои се карактеристични за една индивидуа.
Иако не можете да ја избегнете оваа хормонална промена, урамнотежената исхрана богата со витамини може да ги ублажи најчестите проблеми што ги носи менопаузата.
Станува збор за фитострогени растенија, кои природно содржат фитоестрогени, клетки слични на човечкиот естроген, за кои се верува дека можат да го компензираат неговиот недостаток. Количината на естроген се намалува, имено, како што жените се приближуваат до крајот на репродуктивната возраст, што може да предизвика непријатни симптоми на менопауза.

This image has an empty alt attribute; its file name is ovosje-i-zelencuk-za-dekemvri.jpg
Храната богата со фитоестрогени вклучува производи од соја, лен и семки од тиква, житарки, бобинки и јатки како што се боровинки и сливи. Брокулата, исто така, наводно ги ублажува симптомите на менопауза, а лукот исто така може да помогне.

loading...

Време на оброк
Покрај тоа што јадат, жените треба да внимаваат и во кое време од денот јадат. Овошјето и салатите не треба да се консумираат навечер, бидејќи тогаш цревата мора премногу да работат во текот на ноќта, што може да доведе до несоница.
Многу жени во менопауза добиваат тежина и покрај тоа што не јаделе повеќе од порано. Тоа е нормално бидејќи мускулната маса се губи со возраста и метаболизмот се забавува. Затоа, жените во менопауза треба да го намалат и внесот на калории.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Зошто 33 % жени со полицистични јајници имаат прекумерна тежина?

Поновите истражувања сведочат дека 33 % женисоСиндром на полицистични јајници (PCOS) се борат со прекумерна …