(ВИДЕО) Оваа земја има најголеми шанси да победи на Евровизија, таа е недопирлива на обложувалниците – на кое место е Македонија?

УКРАИНА се уште е на врвот на евровизиските обложувалници со 28. отсто шанси за победа.
Обложувалниците и даваат на земјата разурната од војна најголеми шанси за победа на овогодинешниот Евросонг во Торино, а по неа е Италија. Трета е Шведска (која се уште нема избрано свој претставник), па Грција и потоа Обединетото Кралство.

This image has an empty alt attribute; its file name is kandidat-za-evrovizija.png


Шансите за победа на Украина оваа недела се зголемени за 3. отсто.
Според обложувалниците, Хрватска има помалку од 1. процент шанси за победа и е на 33. место, додека Србија е на 19. место. Македонија засега е на 39. место

Украинската претставничка се повлече и беше заменета
Украина требаше да ја претставува пејачката Алина Паш, која на крајот се повлече од натпреварот. Имено, само четири дена по изборот за песна за Евровизија, украинската национална телевизија UA: PBC го запрела потпишувањето на договорот со Алина за Евросонг. Откриено е дека пред седум години Алина отпатувала на Крим, кој е под руска контрола од 2014. година.


Алина потоа се повлекла.


„Не сакам повеќе да бидам дел од оваа валкана приказна“, рекла таа. „Јас сум државјанка на Украина. Ги следам законите на Украина. Се обидувам да ги пренесам традицијата и вредностите на Украина на светот. Она што е вградено во оваа приказна воопшто не е она што го ставаиц во мојата песна“, рекла таа.
„Јас сум уметник, а не политичар. Немам армија од ПР луѓе, менаџери, адвокати за да се спротивставиме на сите овие напади и притисоци, провали на моите социјални мрежи, закани. И апсолутно неприфатливи зборови кои луѓето си ги дозволуваат без да ги разберат ситуација и заборавање на достоинството на секој граѓанин на Украина. Не ја сакам оваа виртуелна војна и омраза“, додала.

После тоа, беше избрана нова песна со наслов „Стефанија“, во изведба на Kalush Orchestra.
Kalush Orchestra бил втор на украинскиот избор „Видбир“, иако публиката им дала максимален број поени, бидејќи жирито ги ставило само на третото место.

Песната „Стефанија“ комбинира традиционално пеење и инструменти со модерен рап, а е посветена на мајките.

Русија е исфрлена од натпреварувањето
Да потсетиме, Русија беше исфрлена од овогодинешниот избор за песна на Евровизија. По инвазијата на Украина, организаторите изјавија дека поради актуелните случувања во светот, рускиот претставник нема да смее да настапи на евровизиската сцена.
„Европската радиодифузна унија (ЕБУ) објавува дека ниту еден руски изведувач нема да учествува на овогодинешниот Избор за песна на Евровизија. Извршниот одбор на ЕБУ донесе одлука врз основа на правилата за настани и вредности на ЕБУ“, се вели во соопштението.
„Препораката на Референтната група беше поддржана и од Телевизискиот комитет на ЕБУ. Одлуката ја одразува загриженоста дека, во светло на кризата во Украина, учеството на Русија би го омаловажило натпреварот“, велат организаторите на најпознатиот музички натпревар во светот.

Фото: Принтскрин/YouTube

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) Здрава и фит жена споделува четири симптоми на рак на тироидната жлезда кои ги игнорирала

На КРИСТИНА Мекнајт, која сега има 35. години, и бил дијагностициран рак на тироидната жлезда …