(ФОТО) Камената кула е двојно поголема од Ајфеловата: Место каде никој не смее да се качува

Австралискиот Монт Еверест е речиси висок како две Ајфелови кули, а луѓето од целиот свет сонуваат да го освојат неговиот врв
Највисоката камена кула на светот изгледа како точка во Тасманското Море, на „работ“ на Тихиот Океан помеѓу источниот брег на Австралија и островот Тасманија на запад, Нов Зеланд, Норфолк и Нова Каледонија на исток.
Оние кои се сретнале со него тешко можеле да поверуваат колку е огромен. Со своите 562. метри кои се издигнуваат од синилото, Баловата пирамида се чини дека ги допира облаците.


Речиси двојно е поголема од Ајфеловата кула, овој камен старец се наоѓа на околу 700 километри североисточно од Сиднеј. Пирамидата е всушност изгаснат вулкан чиј единствен врв останал над водата, а последен пат бил активен пред седум милиони години.

View this post on Instagram

A post shared by jebcorliss (@jebcorliss)


Оттогаш околу него си играат птици, риби, но и други морски суштества, а го привлекува и вниманието на морнарите, пилотите, но и на планинарите кои сонуваат да се искачат на врвот. Првиот човек за кој се знае дека ја видел оваа огромна кула бил Хенри Бол, кој јасно ја нарекол по себе. Во 1788. година, Хенри пловел со Суплај, превезувајќи имигранти во Норфолк.На околу 20. километри од пирамидата се наоѓа островот Лорд Хау, од кој чамците често се упатуваат кон Баловата пирамида за да се восхитуваат на нереалната големина на австралискиот Еверест. Само неколку алпинисти успеале да се справат со силните бранови, за да се искачат на врвот на пирамидата.

Фото: Принтскрин/Instagram

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Како јас и дечко ми целосно ја трансформиравме цела куќа за 10.000 евра – Промена од под до плафон

Старата трошна куќа од 19 век добила нов изглед, во скандинавски стил. Имено, Хана Хемсберген …