Нутриционистите го обожаваат овој зеленчук, а докажано е дека носи важни здравствени придобивки особено за срцето и дијабетесот

Прокељот (бриселски зелкички) се мали, зелени пупки за јадење кои изгледаат како мини зелки, со дијаметар од околу 2,5-4 сантиметри. Тие се по потекло од Белгија, околу градот Брисел, од каде што доаѓа нивното име. Тие припаѓаат на семејството brassica, со брокула, кељ и зелка, а најчесто се во сезона во текот на зимата, иако може да ги забележите на пазарите веќе во октомври.

Тие се богати со заштитни антиоксиданси
Антиоксидансите се заштитни соединенија кои го намалуваат оксидативниот стрес во вашите клетки и како резултат на тоа можат да помогнат да се намали ризикот од хронични болести. Студијата која го проучувала ефектот од конзумирање на 300 грама варено бриселско зелје дневно покажала намалување на оксидативното оштетување во дури 28 проценти од случаите.


This image has an empty alt attribute; its file name is pecene-prokulice.jpg

Тие можат да помогнат во здравјето на срцето
Прокељот е особено богат со растително соединение наречено кемпферол. Овој антиоксиданс е интересен поради неговите многубројни својства кои го поттикнуваат здравјето, вклучувајќи ги и придобивките што ги има за здравјето на срцето. Студијата спроведена во САД покажала дека зголемувањето на бројот на зеленчук во исхраната, особено оние од семејството brassica, како што е бриселското зелје, може да го намали ризикот од срцеви заболувања.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Дали има идеална разлика во годините меѓу романтичните партнери? Еве што велат новите истражувања

Ако воопшто можеме да планираме љубов, ова би можело да биде идеалната разлика во годините …