(ВИДЕО+ФОТО) Шон Пен, од Украина, испрати јасна порака до Америка

Американскиот актер и режисер Шон Пен моментално е во Украина каде планира да сними документарен филм за тековниот конфликт, а во изјава за „People“ рекол дека „американската душа ќе биде изгубена“ ако Украинците се остават сами да се снаоѓаат.
Тој целиот конфликт го нарече „брутална грешка“.

This image has an empty alt attribute; its file name is son-pen-vo-ukraina-1.jpg
„Тоа е веќе брутална грешка на одземени животи и скршени срца, а ако не попушти, верувам дека Путин ќе ја направи најстрашната грешка за целото човештво“, изјавил Пен.


Тој понатаму рекол дека претседателот на Зелените и украинскиот народ се издигнале како историски симболи на храброст и принципи, и Украина ја нарекол врвното „копје на демократијата“.

This image has an empty alt attribute; its file name is son-pen-vo-ukraina-3.jpg


„Ако дозволиме Украина да се бори сама, душата на Америка е изгубена“, изјавил познатиот актер.

Како што објавија украинските медиуми пред неколку дена, Пен дошол во оваа земја за да му ја каже на светот вистината за руската инвазија.


„Шон Пен е меѓу оние кои денес ја поддржуваат Украина во Украина. Нашата земја му е благодарна за таквиот израз на храброст и чесност“, се вели во соопштението.

This image has an empty alt attribute; its file name is son-pen-vo-ukraina-4.jpeg

Фото: Принтскрин/metro.co.uk

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО+ФОТО) Денис Кралевски од Македонија доби шанса за втор живот благодарение на лекарите од УМБАЛ „Св. Ана“ во Софија

Тимот на д-р Станислав Јорданов од болницата „Св Ана“ во Софија му даде шанса на …