(ФОТО) Оптичката илузија на „ротирачки“ коцки ги остава гледачите збунети – ШТО МОЖЕТЕ ДА ВИДЕТЕ?

ПАМЕТНА оптичка илузија прави обоените правоаголници да изгледаат како да се вртат…
Уметничкото дело оддава илузија на движење, но всушност тоа е само статична слика која си поигрува со нашиот мозок. Значи, што можете да видите?
Честопати оптичките илузии користат облици, простор, позиција, контрасти на бои и линии за да го измамат нашиот ум да помисли дека сликите се движат кога се во мирување.
Некои научници веруваат дека ова може да биде предизвикано од неволни движења на очите.
Други мислат дека детекторите за движење во нашиот визуелен кортекс можат да бидат преоптоварени со промена на невроните и создавање движење.

This image has an empty alt attribute; its file name is opticka-iluzija-1.jpg

loading...

Оптичките илузии можат да си поиграат со вашиот ум во текот на целата година, но на тоа како ќе ги искусите може да влијае кој месец е, велат експертите.
Гледајќи ја оптичката илузија на „патка или зајаче“, мозокот би можел да формира посилна поврзаност со една во зависност од годишното време, покажува истражувањето.
Експертите објаснија во студија објавена во списанието Perceptual and Motor Skills дека цртежот им бил прикажан на 265. испитаници на Велигден и на 276. во октомври.
Повеќето луѓе виделе зајак на Велигден и патка во октомври.
„Овој ефект на пристрасност на перцепцијата врз перцепцијата е забележан кај малите деца (2. до 10. години), како и кај постарите испитаници (од 11. до 93. години)“, велат истражувачите. Една поврзана студија известува дека оваа илузија е исто така тест за креативноста.

Фото: Принтскрин/lenstore


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Грицки кои помагаат во регулирање на крвниот притисок и шеќерот, го намалуваат ризикот од развој на рак на дојка

Семките од тиква се здрава традиционална закуска. Кога ќе се излупат, остануваат покриени со зеленикава …