ПОДАРОК НА ПРИРОДАТА – Еликсир за телото: Пиеле сок од БОРОВИНКИ и се случила МАГИЈА

Секогаш е вистинско време да уживате во сините плодови, кои се добри за здравјето.
Ако се јаде редовно како овошен оброк, боровинките имаат корисен ефект врз срцето, мозокот и шеќерот во крвта.

Боровинките се добри за срцето
Бројни студии утврдија врска помеѓу боровинките и храната богата со флавоноиди и подобрувањето на здравјето на срцето. Некои истражувања сугерираат дека боровинките можат да имаат значителни здравствени придобивки за луѓето со висок крвен притисок, главен фактор на ризик за развој на срцеви заболувања.


This image has an empty alt attribute; its file name is borovinki.jpg

„Добри се за мозокот, го спречуваат стареењето“


Исто така, според бројни студии, поголемото внесување на храна богата со флавоноиди, како што се боровинки, е поврзано со подобра функција на мозокот. Конзумирањето боровинки може да го спречи оксидативниот стрес, кој игра важна улога во процесот на стареење.

Богата со антиоксиданси
Бидејќи боровинките се богати со антиоксиданси, тие можат да неутрализираат некои слободни радикали кои ја оштетуваат ДНК.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) ПОЧИНАЛА НА 40 ГОДИНИ – Британската водителка која неодамна почина, им оставила трогателно проштално писмо на своите деца

Британската водителка, која почина на крајот на јуни по битка со ракот на дебелото црево, …