Поопасна од холестеролот и шеќерот – киселината која ретко ја проверуваме го уништува телото!

Кога некој ќе каже „крвна слика“ или ќе спомне разни анализи, помислувате на бројот на крвни зрнца, нивото на шеќер или холестерол, крвниот притисок… Но, во нашето тело има и супстанца која ретко се мери, а вели многу за здравјето на метаболизмот.
Станува збор за уринска или мокрачна киселина, а неврологот д-р Дејвид Перлматер вели дека е најважниот, но најскриениот параметар на метаболичкото здравје.

Високото ниво на оваа киселина во крвта ќе ви донесе чувствителност или болка во зглобовите, но многумина не знаат дека тоа ќе го успори и вашиот метаболизам. Тој е одговорен за испраќање сигнал до телото дека наскоро ќе има „недостиг“ на вода и храна, што не е добро ако тоа се случува постојано. Ова е механизам за преживување низ кој телото треба да помине само во реални ситуации на загрозеност, а не „секогаш“ бидејќи имаме премногу киселина во телото што ја предизвикува оваа реакција. Тој ги дал најважните совети како да го забрзате метаболизмот!

loading...

This image has an empty alt attribute; its file name is ovosje-uzinka.jpg

Ограничете го внесот на фруктоза
Дури и овошјето го содржи овој шеќер и од него телото создава уринска или мокрачна киселина. Д-р Перлматер вели дека треба да внимавате да не јадете премногу слатко овошје како грозје, манго, ананас …
„Исто така, рафиниран шеќер, вештачки засладувачи и секој производ што содржи високо ниво на фруктоза. Знајте дека шеќерот често ќе се крие на етикетата на производот под име што нема да го разберете, па затоа најдобро е да го ограничите внесот на рафинирана храна кои го содржат, за да не се ризикува“, рекол тој.


This image has an empty alt attribute; its file name is zacini-za-slabeenje-1024x683.jpg

Зголемете го внесот на зачини
Проблемот овде е нешто покомплексен – дури и ако не земете милиграм фруктоза, телото сепак ќе ја произведува. Производството на фруктоза е исто така еден од одбранбените механизми, а најчесто се случува кога не пиеме доволно вода или внесуваме премногу сол. Телото ќе се обиде да го балансира високото ниво на натриум со оптоварување на метаболизмот со производство на фруктоза.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Теретана под јорган: Пет пози кои согоруваат НАЈМНОГУ КАЛОРИИ

Половина час водење љубов потрошува околу 150. калории, но бројката може да биде поголема, во …