Што МОЖЕ да открие за нас ДВИЖЕЊЕТО НА РАЦИТЕ? Говорот на телото исто така кажува што не сакаме!

Експертите за говор на телото анализираат што откриваат вашите раце за вас
Уметноста на читање на говорот на телото во голема мера се потпира на невербални знаци. Повеќето од неискажаните навестувања дадени од говорот на телото се разбираат потсвесно. Ако сте обучени, можете да разберете што сака некој да каже пред да го каже.
Повеќето луѓе се фокусираат на она што некој го кажува и често занемаруваат да обрнат внимание на невербалните пораки што ги испраќаат. Познавањето на читањето на говорот на телото, како и како да го контролирате говорот на телото, може да ви помогне поефективно да комуницирате. На пример, положбата на раката и начинот на кој ги движиме во текот на разговорот може да каже повеќе отколку што мислиме.

This image has an empty alt attribute; its file name is govor-na-teloto-race.jpg


Движењето и положбата на нечии раце може да открие многу за психичката состојба и размислувањата за ситуацијата или разговорот.
Немирните или растреперените раце може да укажат на тоа дека сме нервозни или ни е непријатно. Цврсто стиснати тупаници може да испратат порака дека не сме задоволни од ситуацијата во која се наоѓаме или од разговорот што го водиме.

This image has an empty alt attribute; its file name is govor-na-teloto-2.jpg
Експертите за говор на телото откриле дека стиснати тупаници може да бидат и знак за претстојниот конфликт или индикација дека личноста се чувствува загрозено. Со движењето со прстите се добива впечаток дека сте самоуверени и дека сте главни.
Испреплетените прсти пред градите може да остават впечаток дека сте загрижени и дека ви е непријатно, додека раширените дланки за време на разговор може да бидат знак на отвореност.
Ставањето на рацете на колковите може да укаже дека сме лути или незадоволни.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

3. СОВЕТИ, ДАЛИ Е ТОЈ ВИСТИНСКИОТ МАЖ ЗА ВАС! Обрнете внимание на следните работи…

До моментот кога ќе дојдете до четвртиот состанок, честопати треба да одлучите дали сериозно да …