(РЕЦЕПТ) ЗА ДОБАР ВИД И „ЈАКА“ КРВ: Подгответе ја БЛИТВАТА на посебен начин и зајакнете го телото

Блитвата е растение кое поради своите посебни својства треба да се јаде барем неколку пати месечно.
Домаќинките често грешат поради недоволно знаење и сметаат дека блитвата со здебелено стебло е стара и дрвенеста и не е за употреба. Но, напротив, тоа сочно, густо и месесто стебленце се пече и се вари.
Beta vulgaris е многу корисно и здраво растително растение и се одгледува поради неговите исклучително хранливи лисја.

Според листовите доста личи на цвекло, само што блитвата има витамини во листовите, а не во коренскиот дел. Како да се засади блитва? Може да се сее од февруари до јуни, семето се сее во редови до длабочина од 3 см. Ако сте го посеале густо, слободно можете да го засадите.
Листовите можете да ги исечете и собирате во текот на целата година, без да ги извадите корените. Нови лисја ќе растат од корените. Кога ќе ги берете листовите, тие не можат долго да останат свежи, и тогаш е најдобро е да примените замрзнување на блитвата.

loading...

„Содржи најмалку 13 различни антиоксиданси, многу е често на менито на дијабетичарите, поради високиот процент на влакна кои не предизвикуваат големи и нагли покачувања на шеќерот во крвта.

This image has an empty alt attribute; its file name is blitva.jpg


Исклучително е делотворен за подигање на имунитетот, а е и совршен диуретик. Таа е идеална храна за одржување на телесната тежина, а во таа смисла е најдобра блитва со компир и сок од лимон, бидејќи на нашиот организам му обезбедува големи количини на витамин Ц. Освен што е богата со витамин Ц, содржи и витамин Б, магнезиум, железо, калиум, калциум и манган, има и голема количина на протеини, целулоза и јаглени хидрати и растителни масла. Целулозните целулозни влакна се важни за исхраната бидејќи го врзуваат вишокот вода и сите токсични состојки, исто така го забрзуваат минувањето на храната низ цревата и ги елиминираат дигестивните проблеми.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

„Џон Траволта е хомосексуалец“ – актерот издаден од саентолозите

Џон Траволта бакнал машки масер пред висок член на Саентолошката црква, тврдат нови жешки мемоари. …