(ВИДЕО+ФОТО) Ова е автомобилот за кој денес сите зборуваат

Снимен е на патеката во Бахреин, каде само неколкумина имале можност да сретнат многу злобен болид.
Тешко дека ќе можете да видите спортски автомобил со пооригинален, но и поагресивен изглед. Надворешниот изглед е толку радикален што е речиси невозможно да се открие чија е основата. Кога велиме дека Сем Ли стои зад се, јасно е дека се работи за Ферари, Ф12 придвижуван од V12 мотор.
Да потсетиме, Сем Ли стана познат на пошироката јавност кога откри дека ја збогатил својата богата колекција со уникатен модел F12 TRS инспириран од историскиот модел 250 Testa Rossa.

View this post on Instagram

A post shared by Alex Penfold (@alexpenfold)


Тешко е да се одлучи кој дел од автомобилот е поинтересен, оригиналниот преден дел со буквално намуртено лице или задниот дел во кој доминираат издувните топови и огромен дифузор.
Неговото име е Veloqx Fangio. Првиот збор е врска до британскиот тркачки тим, додека вториот збор нема потреба од посебно објаснување. Самиот Ли е голем обожавател на Ферари, но и легендарен тркач. Хуан Мануел Фанџо е голема инспирација за овој милијардер, па му се оддолжи со заштита на неговото име.


Како што дознава Autosport, Ли планира да произведува тркачки и друмски автомобили, се разбира во многу ограничено издание. Тркачките перформанси на патеката ќе се вратат во 2025. година на 24. часа Ле Ман, а малку порано би требало да видиме некои перформанси на патот.
Што се однесува до автомобилот што го гледате, претпоставката е дека F12 Berlinetta била основата, како и дека неговиот 6.3 V12 со 740 КС (780 КС во TdF) е темелно изменет и ќе работи на биогориво. Да потсетиме, тимот на Veloqx победи на трката 12. часа Себринг во 2004 година со Audi R8 LMP1. Со ова сакаат да го освојат Ле Ман.


View this post on Instagram

A post shared by Veloqx (@mwvmnw)

Фото: Принтскрин/YouTube

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Поттикнете ја креативноста со помош на вашиот мобилен телефон

Фотографијата може да стане идеално хоби за уживањеи ослободување од стрес. Излезете надвор, набљудувајте ја …