Кои точно јаглехидрати можете да јадете ако сте на диета

Кога одлучуваме да ослабеме, обично решаваме да се откажеме од јаглехидратите бидејќи мислиме дека лебот, тестенините и компирот се најчестите виновници за прекумерната тежина. Сепак, тоа не е така.
Јаглехидратите се важна група на храна, тие се најголемиот извор на енергија во телото, бидејќи обезбедуваат гликоза која ја користи за енергија.
Ријанон Ламберт, нутриционист и авторка на книгата „ Science of Nutrition: Debunk the Diet Myths and Learn How to Eat Well for Health and Happiness“, истакнува дека тие треба да сочинуваат околу една третина од нашиот дневен внес на калории.

Тестенини
„Разновидноста на интегралните тестенини е лесен начин за зголемување на содржината на влакна што ќе ни помогне да останеме сити подолго време, да го одржуваме здрав дигестивниот систем и да го намалиме ризикот од дијабетес тип 2“, вели таа.
Сепак, постои еден трик – за одржување на здрава тежина треба да јадете ладни тестенини.
„Топлите тестенини побрзо ќе се испуштаат во крвотокот, додека ладните тестенини ќе имаат поотпорен скроб, што е клучно, според студиите, за здрава тежина или помага при губење на тежината, бидејќи обезбедува чувство на ситост подолго време“, вели Ријанон Ламберт.


This image has an empty alt attribute; its file name is testenini-od-heljda.jpg

Ориз
„Пожелно е да се јаде кафеав ориз, има јаткаст вкус и е одличен извор на диетални влакна“, вели Ријанон, кој истакнува дека може да доведеме до послабо расположение ако не внесуваме доволно јаглехидрати. А тоа за возврат може да доведе до прејадување, особено храна богата со шеќер.
За да се одржи доброто расположение, важно е да се обезбеди стабилно ниво на серотонин, а го има во квалитетна храна која содржи аминокиселина триптофан: млеко, туна, пилешко, мисирка и овес.
Серотонинот е невротрансмитер кој помага да се пренесат пораки од една област на мозокот во друга и се верува дека влијае на различни психолошки функции. Познат е како нашиот „хормон на среќата“ поради неговата способност да го стабилизира расположението.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Што сака некој да ви порача ако ве БАКНЕ во чело? Погледнете каква ПОРАКА носи овој чин!

Бакнежот во чело често изгледа како многу интимен чин, затоа што некој ви кажува дека …