ЛЕК ОД ПРИРОДАТА – СИТЕ ЛЕКОВИТИ СВОЈСТВА НА ЛАВАНДАТА: Растение кое нашите баби го обожавале со причина!

Маслото од лаванда се нарекува и „мајка на сите есенцијални масла“. Освен тоа, ова чудесно растение помага и во ублажување на многу болести.
Нашите баби ги ставаат сувите цветови од ова растение во плакари за да гардеробата мириса поубаво. Покрај оваа намена, исушените цветови се користеле и за растерување на досадни инсекти како што се комарците.
Од ова растение се прават чаеви, есенцијални масла, капки, купки, омекнувачи, но се користи и за инхалација. Етеричното масло од лаванда нема никакво штетно дејство, може да го користат и постарите и помладите, а ефикасно е за многу тегоби и болести.

This image has an empty alt attribute; its file name is maslo-od-lavanda.jpg


На што поволно делува лавандата?
Доколку не сте знаеле, лавандата е одличен сојузник во борбата против алергии, астма, бронхитис, болки во грлото, орални инфекции, кашлица, синузитис, конјунктивитис, мигрена, главоболки, изгореници, исеченици, депресија, стрес, хипертензија, лош здив и со варење.
Лавандата има и силни антисептички својства. Маслото од лаванда може да биде одлично средство за дезинфекција и добра замена за алкохолот. Покрај тоа, лавандата може да ја смири иритираната кожа – затоа се препорачува како природен лек за мрсна кожа, акни, псоријаза, егзема и дерматитис.

Помешано со други билки како камилица или рузмарин, нејзиниот ефект ќе биде зајакнат.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(Рецепти) ЗЛАТНА ТРОЈКА за долговечност: Мед, цимет и вода за зачувување на здравјето на ЦЕЛИОТ ОРГАНИЗАМ – Ќе се ШОКИРАТЕ што се’ лекува!

Комбинацијата на мед и цимет е особено важна за проблемите со срцето, и се препорачува …