(ФОТО) Софија Вергара зборувала за борбата против ракот и покажала фотографија од лузната: „Одете на преглед!“

ПОЗНАТА по тоа што отелотворува некои гламурозни улоги, Софија Вергара е исто така актерка која ги користи своите профили на социјалните мрежи за да сподели детали за нејзиното лично искуство во борбата против ракот и влијанието што таквата дијагноза може да го има врз поединецот, како и неговото семејство и пријателите.

Во светло на Светскиот ден на ракот во 2022. година, актерката се отвори објавувајќи своја фотографија од времето кога била подложена на операција на рак на тироидната жлезда пред повеќе од 20. години. Иако Вергара го победи ракот, таа признава дека тоа е формативен дел од нејзиниот живот, кој ја направил бескрајно благодарна што е жива.

loading...


49-годишната актерка напишала: „На 28 години, ракот не беше збор што очекував да го слушнам“, напишала таа, опишувајќи го првиот преглед кај лекар каде што дознала дека има рак на тироидната жлезда. „Тоа беше само рутински преглед. Но, лекарите најдоа израсток во моето грло и тој збор стана дел од мојата приказна”.
По дијагнозата, Вергара започнала долг процес на лекување на ракот кој вклучувал „часови во третмани со зрачење и на крајот операција“. Сето ова, сепак, ја довело до оваа точка во нејзиниот живот: „Денес можам да се сметам за преживеана од рак“.
На објавената фотографија се гледа лузна над тироидната жлезда на Вергара. Тироидната жлезда е мала жлезда која произведува хормони и се наоѓа во долниот преден дел на вратот. Според клиниката Мајо, лекарите не се сигурни што ги предизвикува повеќето случаи на рак на тироидната жлезда, што го отежнува презентирањето на информации до оние кои се изложени на ризик да ја добијат болеста или да можат да ги спречат или намалат нивните шанси за рак на тироидната жлезда.


Кога станува збор за знаците и симптомите на ракот на тироидната жлезда, повеќето од нив тешко се откриваат
Како што расте туморот, може да предизвика формирање на нодули или грутки на жлездата. Повеќето случаи на рак на тироидната жлезда кои се рано откриени се резултат на тоа што лицето почувствувало или видело грутка во вратот и потоа договарало преглед кај својот лекар.
Во описот на Вергара, таа објаснила: „Ова беше мојот прв час постапување по дијагнозата и третманот, а забележувањето лузна на грлото ме потсетува на тоа колку благословено се чувствував тој ден – и секој ден оттогаш“.
Вергара додала дека се чувствува „среќна и благодарна што е во позиција да ја сподели својата приказна и да каже: „раната превенција е толку важна!“ Таа ги повикала своите придружници редовно да одат на рутински медицински прегледи.

Фото: Принтскрин/Instagram

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Ако сакате да ве следат среќа и здравје, утре јадете го ова овошје: Обичај на Крстовден што мора да го испочитувате!

Оној што е крстен со крст пости на Крстовден“ Крстовден е голем празник што Македонската …