(РЕЦЕПТ) Напиток што треба да го пие секоја жена во МЕНОПАУЗА: Ги решава сите непријатни симптоми

Менопаузата е период во животот на секоја жена кога постои ризик да се соочи со различни непријатни симптоми како несоница, топлотни бранови, зголемено потење, дебелина, нагли промени на расположението, хормонална нерамнотежа итн.
За да ги намалите непријатните симптоми на менопаузата и да уживате во овој период, важно е да применувате одредени навики, пред се во начинот на исхрана и физичката активност.
Ви пренесуваме рецепт за напиток кој содржи состојки кои се богати со витамини, минерали и хранливи материи кои се важни за жената во менопауза.
Клучната состојка на овој пијалок е зачинот куркума, моќен фитоестроген, антиоксиданс и антиинфламаторно растение.
Овој пијалок помага да се врати рамнотежата и хармонијата низ телото. Додавањето црн пипер го подобрува ефектот на хранливите материи и позитивно влијае на метаболизмот, а лененото семе благотворно делува на хормоните.

This image has an empty alt attribute; its file name is bademovo-mleko.jpg


Состојки:
1 банана
1 јаболко
1 лажица свеж сок од лимон
½ лажичка куркума
прстофат мелен црн пипер
1 лажичка мед
1 шолја бадемово млеко
1 лажица кокосово масло
1 лажичка афион во прав
2 лажици ленено семе
Подготовка: исечкајте ги состојките и сè ставете во блендер. Мешајте додека не добиете единствена смеса и пијте ја за ужина или пред појадок. Ќе ви даде енергија и ќе направи да се чувствувате здрави, расположени и ќе ви помогне да ја вратите рамнотежата во вашето тело.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Познатиот композитор е целосно уништен: „Скршен сум, не напушти пред неколку часа“

Еден од најпознатите британски композитори, Ендрју Лојд Вебер, објави дека неговиот најстар син Николас починал …