Што ПОЛОЖБАТА НА РАЦЕТЕ открива за нас? За една сме убедени дека има негативно значење, а всушност е позитивно!

Познавањето на говорот на телото може да го промени начинот на кој ги разбираме другите луѓе.
Намерно или потсвесно, многу делови од нашето тело изгледаат на одредени начини кога чувствуваме одредени емоции. Движењата на главата можат да откријат некои аспекти на моменталната емоционална состојба. Лицето е несомнено важен дел од нашето тело, но и начинот на кој ги држиме рацете кажува многу.
Сите знаеме дека ако, на пример, ви се свиткани рамениците и рацете, изгледате немотивирано, но има многу повеќе во тоа.
Вкрстени раце, обично означуваат лутина, фрустрација или општо дистанцирање себе од работите за кои станува збор, всушност значат дека на човекот му е удобно поголемиот дел од времето. Ова е една од најголемите заблуди кога станува збор за говорот на телото, бидејќи едноставно е удобно да ги држите рацете вкрстени, пишува The List.
Држењето на рацете зад грб може да значи самодоверба и авторитет. Исто така, често среќаваме луѓе кои ги држат рацете во џеб, тоа значи дека се обидуваат да изгледаат самоуверено.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

3. СОВЕТИ, ДАЛИ Е ТОЈ ВИСТИНСКИОТ МАЖ ЗА ВАС! Обрнете внимание на следните работи…

До моментот кога ќе дојдете до четвртиот состанок, честопати треба да одлучите дали сериозно да …