Моќно цитрусно овошје со кое треба да бидете УМЕРЕНИ: Ова е препорачаната ДНЕВНА ДОЗА на мандарини

Мандарините се многу здрави, но не треба да се претерува.
Мандарините се овошје кое е полно со витамин Ц – тие обезбедуваат дури 80% од дневниот внес на овој витамин.
Витаминот Ц може да го забави развојот на болести на дебелото црево, а исто така влијае на астма, остеоартритис или ревматоиден артритис.
Покрај тоа, мандарините се богати со витамини од групата Б, калциум, магнезиум, цинк и калиум. Тие исто така ги стимулираат функциите на мозокот и придонесуваат за подобра меморија, а се препознаваат по пријатниот мирис и освежителниот вкус.

This image has an empty alt attribute; its file name is mandarina-dieta-1.jpg
Меѓутоа, како што треба да бидете умерени во се, така е и со мандарините.
Препорачаната дневна доза од ова овошје е до седум овошки.
Ако консумирате повеќе од седум мандарини, тогаш тоа може да влијае на зголеменото ниво на шеќер во крвта, а превисокото ниво на фруктоза може да доведе до вишок килограми.
Затоа, уживајте во мандарините, но умерено.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

11 знаци дека мажот се откажува од вашата врска

Тажната вистина е дека дури и ако сте подготвени да поминете низ хаос само за …