АО: Надал во финалето и се’ поблиску до 21. Грен слем титула

Рафаел Надал е во финалето на Австралија опен бидејќи го победи Матео Беретини со 3:1. Во сетови 6:3, 6:2, 3:6 и 6:3.
Рафаел Надал го доби Матео Беретини кој сигурно можеше да одигра подобар натпревар. Италијанецот одигра под секое ниво во првите два сета и по час и половина беа лесни 2-0 за Рафа. Сепак, во третиот сет Матео конечно пристигна во арената „Род Лејвер“, па почна да го измачува Шпанецот.
Долго време немаше брејкови во тој дел од играта, а токму кога беше најпотребно, Беретини го притисна сервисот на Рафин и успеа да направи брејк.


Во третиот сет Матео Беретини се држеше и по седум гема немаше ниту брејк можност. Веднаш потоа Беретини изврши голем притисок на сервисот на Надал и дојде до брејк. Беше 5:3. Дефинитивно на теренот се појави нов Матео, играше со далеку поголема самодоверба и всушност покажа зошто стигна до полуфиналето во Мелбурн. Беше многу лесно да се потврди тој брејк и тој го доби сетот со 6:3.
Во четвртиот сет немаше брејкови до осмиот гем. Потоа Рафа ја искористи втората брејк можност во тој гем и поведе со 5:3.А потоа сервираше за конечните 5:3 и пласманот во шестото финале на Австралија опен.

Фото: Принтскрин/Twitter

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) Давидовски испиша историја, прв Македонец со победа во ТЦР Европа

Автомобилистот Виктор Давидовски успеа да испише историја и стана првиот Македонец со победа во престижниот …