Го местите креветот наутро или не – што кажува тоа за вас?

3. Одраз на среќа и продуктивност
Во споменатото истражување, 71. отсто од луѓето кои го местат креветот секое утро изјавиле дека се среќни, а 62. отсто од оние кои не го местат креветот признале дека се несреќни. Експертите шпекулираат дека првите повеќе уживаат во работата, редовно вежбаат и повеќе спијат.

4. Сакаат да ја задржат контролата
Луѓето кои редовно го местат креветот по будењето сакаат да го имаат животот под контрола, а креветот е само еден детаљ во таа загатка.


This image has an empty alt attribute; its file name is mestenje-krevet.jpg

5. Подгответе се за непријатни работи
Некои луѓе го местат креветот иако не им се допаѓа затоа што потсвесно се подготвуваат да се соочат со работите што би сакале да ги избегнат, но не можат – на пример, работа што мразат да ја работат, непријатен разговор со пријател…
Ако немате навика да го местите креветот, а неодоливо сакате да ја усвоите таа навика, ова е рецептот: научниците велат дека се потребни 66. дена за една задача да стане навика и рутина.
Исто така, постојат поддржувачи на неместење на креветот. Тврдат дека е поздраво бидејќи постелнината е подобро проветрена, поради расфрланата постелнина, од грини и други непожелни жители одговорни за алергии и астма. Научниците одговараат дека се доволни 20-тина минути креветот да се проветри, така што тоа оправдувањето „не држи вода“.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

3. СОВЕТИ, ДАЛИ Е ТОЈ ВИСТИНСКИОТ МАЖ ЗА ВАС! Обрнете внимание на следните работи…

До моментот кога ќе дојдете до четвртиот состанок, честопати треба да одлучите дали сериозно да …