Ако најдете ПАРИ на улица, не ги земајте: Ова е причината!

Според верувањето на фенг шуи, постојат работи кои не треба да ги внесуваме во куќата доколку ги најдеме на улица.
Сигурно ќе бидете среќни доколку на улица најдете пари или накит. Сепак, според верувањата на фенг шуи, таквите работи треба да се избегнуваат, бидејќи можат да донесат несреќа.
Принципите на фенг шуи се засноваат на енергија, која дури и предметите можат да ја апсорбираат од претходниот сопственик, особено ако се направени од метал или дрво.
Затоа, доколку на улица најдете некој предмет што ви се допаѓа и за кој мислите дека ќе ви донесе среќа, подобро е да го избегнувате, бидејќи во повеќето случаи тоа е всушност лош знак, а особено е важно да не носите такви предмети во домот за да не се наруши хармонијата и благосостојбата.

„Ова правило особено се однесува на предмети како пари, огледала и накит.


Пари

This image has an empty alt attribute; its file name is paricnikna-ulica.jpg
Според фенг шуи верувањето, малите метални монети, како и хартиените банкноти, можат да ја апсорбираат енергијата на личноста која последен пат ги држела во раце. Се верува дека ако најдете паричка на улица тоа е среќа, но всушност таа паричка е извор на непозната енергија, која секако не ја сакате во вашиот дом.
Ако сепак одлучите да го земете, тогаш потрошете ја на нешто незначително бидејќи лесно стекнатите пари треба лесно да се потрошат.


Огледало

This image has an empty alt attribute; its file name is ogledalo.jpg
Отсекогаш се верувало дека огледалото носи години на несреќа, особено кога ќе се скрши. Сигурно е дека оваа ставка испушта одредена количина на енергија, а според принципите на фенг шуи, постојат посебни насоки за тоа каде треба да се постави огледалото во домот, за да не се привлекува лоша енергија.
Ако најдете огледало на улица, не го внесувајте во вашиот дом, бидејќи тоа може да го наруши енергетското поле, ако земете во предвид дека пронајденото огледало веќе ја впило енергијата на претходниот сопственик.


Накит

This image has an empty alt attribute; its file name is prsten-najden.png
Се смета дека накитот исклучително ја апсорбира енергијата на сопственикот, особено кога е изработен од злато или сребро. За почеток, тоа би можело да биде семеен накит кој се пренесувал од генерација на генерација, впивајќи се повеќе и повеќе нова енергија, секој пат.
Иако за некои луѓе накитот е амајлија, па се верува дека носи среќа, тој всушност може да биде извор на негативна енергија. На пример, бурмите често се фрлаат кога бракот ќе се распадне, а во случај да најдете туѓ прстен, никогаш не земајте го или не го внесувајте во вашиот дом.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Дневен хороскоп за понеделник, 04.07.2022: Подобро е да го задржите тоа што го имате отколку да гледате во насока на личност која изгледа премногу провокативно…

Овен Љубов: Не дозволувајте сомнежот кон вашата сакана личност или лошото расположение да преовладува во …