(ВИДЕО+ФОТО) Две години без Коби Брајант

На денешен ден пред две години како гром од ведро небо одекна веста – Коби Брајант загина во хеликоптерска несреќа во Калифорнија.
Тага, неверување, солзи… Во момент, кошарката буквално престана. Спортот престана, замина еден од најголемите, иконата на Лос Анџелес Лејкерси и најсилната лига во светот.
Коби загина на 42-годишна возраст, а неговата 13-годишна ќерка Џана и уште седум лица загинаа во несреќа во Калабасас.

This image has an empty alt attribute; its file name is kobi-brajant-semejstvo-1024x683.jpg
Брајант целата своја кариера ја помина во Лејкерси (1996-2016), со кои освои пет шампионски прстени. Еднаш беше избран за најкорисен играч во НБА лигата, а два пати во големото финале и 18. пати учествуваше на Ол-стар натпреварите.
Лејкерси му повлекоа два дреса и тој е единствениот играч кој добил ваква чест во историјата на НБА. Тој постави рекорд во кариерата во 2006. година кога против Торонто постигна 81. поен. Пред него е само Вилт Чембрлен со 100. поени. „Црната мамба“ е и четврти најдобар стрелец во историјата на НБА (33.643) пред Мајкл Џордан.


Брајант е една од најпрепознатливите спортски фигури на 21. век, легендарни се неговите тимови на Лејкерс, кои ги водеше заедно со Шекил О’Нил, со кој имаше многу несогласувања, но и уште една „династија“ на Лејкерси со која освојуваше титули во 2009. и 2010. Пол Гасол и Ламар Одом, меѓу другите, му беа соиграчи.
Во кариерата имаше просек од 25. поени, 5,2 скока и 4,7 асистенции.
This image has an empty alt attribute; its file name is kobi-brajant-5.jpg
Со репрезентацијата на Соединетите Американски Држави освои златни олимписки медали во 2008. година во Пекинг и 2012. година во Лондон, а беше и американски шампион во 2007. година.
Тој беше познат и по неговиот интерес за филмот, а во 2018. година доби Оскар за најдобар краток анимиран филм на годината за филмот „Драга кошарко“.
Тој беше постхумно примен во Кошаркарската куќа на славните во Спрингфилд во 2021. година.

Фото: Принтскрин/YouTube

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) Давидовски испиша историја, прв Македонец со победа во ТЦР Европа

Автомобилистот Виктор Давидовски успеа да испише историја и стана првиот Македонец со победа во престижниот …