Го регулира холестеролот, ги зајакнува коските и ги штити очите – ова е кралот на зеленчукот!

Богатство на минерали
Кељот е богат со есенцијални минерали како што се калиум и магнезиум. Додека калиумот помага во намалување на ризикот од срцеви заболувања и го контролира крвниот притисок, магнезиумот помага да се заштити телото од дијабетес тип 2.


This image has an empty alt attribute; its file name is kelj-ala-zelka.jpg

Помага во одржување на здравјето на очите
Кељот помага да се подобри здравјето на очите и да се заштитат очите од штетните УВ зраци. Богат е со каротеноиди, вклучувајќи зеаксантин и лутеин, кои помагаат за подобрување на видот.


Богат е со антиоксиданси
Кељот е богат со антиоксиданси како витамин Ц и бета-каротин. Тие помагаат да се потисне оксидативното оштетување предизвикано од слободните радикали во телото, што може да го зголеми ризикот од рак и да го забрза процесот на стареење.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ОБРНЕТЕ ВНИМАНИЕ – 300 ПРЕЉУБНИЦИ ГИ ОТКРИЛЕ ПОМОЛНИТЕ ТРИКОВИ СИ КОИ ЈА КАМУФЛИРААТ ИЗМАМАТА: ОВИЕ ДВЕ СТРАТЕГИИ НАЈЧЕСТО ГИ КОРИСТАТ! Една е ТЕШКО да се забележи!

Можеби не сте свесни за тоа, но аферите и изневерувањето во врските и браковите се …