(ВИДЕО) ОВА МОЖЕ ДА ИМ СЕ СЛУЧИ НА СИТЕ! Девојката отворила профил на сајт за запознавање и доживеала СТРАШНА ситуација

Бројот на луѓе на апликациите за запознавање експоненцијално порасна во последниве години. Затоа виртуелниот свет станува се поопасен, па никогаш не знаете што може да ве чека откако ќе му пристапите. Една девојка доживеала ужасна ситуација кога сакала да најде сродна душа преку апликација за запознавање, а тоа може да му се случи на секој од нас. Можеби веќе е, без да сме свесни за тоа.
Девојка од Велика Британија по име Грејс решила да отвори профил на апликација за запознавање, но набрзо се нашла себе.
Некој веќе направил профил со нејзината фотографија под името Хана, што е, инаку, нејзиното средно име. Како да не било само по себе плашливо, нејзиното лице на фотографиите било несмасно фотошопирано, дури и осакатено. Таа го споделила своето искуство на TikTok во видео што го погледнале повеќе од два и пол милиони луѓе.

@uniwithgrace


hannah babes what are u doing

♬ misery x cpr – jada


„Зошто некој ми ги земал фотографиите за лажен профил, а потоа ги фотошопирал вака“, се прашува девојката во видеото кое набрзо станало вирално. Девојката се сомнева дека профилот со нејзините фотошопирани фотографии го отворил лице кое ја познава, со оглед на тоа дека Хана е нејзиното средно име. Тој факт ја шокираше уште повеќе бидејќи не е сигурна дали се соочува со манијак кој ја прогонува, со љубовен пријател или дури и со роднина кој сака да ја посрамоти на Интернет.
Дека, за жал, не е единствената, туку дека многу луѓе се жртви на злоупотреба на лични податоци и фотографии, па дури и на интернет насилство, потврдиле многу луѓе во коментарите.
“Не ја разбирам поентата. Земаш нечие лице, го претставуваш како свое и потоа се допишуваш? Па ако другиот те покани на состанок, што ќе правиш тогаш, ќе одиш на пластична операција? Ова е очигледно направено од некој кој навистина има премногу слободно време, но и зли намери“, стои во еден од многуте коментари.


Фото: Илустрација

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Дневен хороскоп за понеделник, 30.01.2023: Ве очекува пријатно изненадување. Почестете се со некои убави „ситници“ и добро друштво…

Овен Љубов: Можни се разни конфликти или недоразбирања, се чини дека саканата личност не го …