ЦЕЛА МАКЕДОНИЈА ТАГУВА ЗА АКИ – НИКОЈ НЕМА СРЦЕ ДА И КАЖЕ НА МАЈКАТА ДЕКА И ПОЧИНАЛ СИНОТ – Пријател на семејството: Многу се радуваше за доаѓањето на АКИ во СКОПЈЕ!

Во Македонија владее тага и неверување, цела држава жали за Аки Рахимовски. Пејачот на „Парни Ваљак“ е роден на 5. јуни 1955. година во Ниш, но набрзо со семејството се преселил во Скопје. Бидејќи неговиот татко бил професор по музика, на седумгодишна возраст започнал музичко училиште, клавир и отсек за пеење. Неговата мајка се уште живее во главниот град на Македонија, а за големата загуба никој нема срце да каже.

– Пејачот планираше патување во Македонија бидејќи сакал да ја види мајка си, која е болна. Во шок сме и не веруваме дека тоа се случи, го очекувавме. Во петокот се слушнав со Аки, ме замоли да го земам на аеродром во Скопје, мајка му беше многу болна и сакаше да ја види барем уште еднаш. Требаше да слета во недела попладне – раскажал за хрватскиот портал 24sata, Здравко Ситновски Ситна, музичар и близок пријател на Аки.


This image has an empty alt attribute; its file name is sitna.jpg
Мајката на еден од најдобрите вокали на Балканот живее во старечки дом.
– Неговата мајка беше многу среќна. Во домот на сите им кажала дека доаѓа нејзиниот син и побарала од вработените да се погрижат за неа бидејќи доаѓа нејзиниот Аки. На мајка му се уште ништо не и кажале – изјавил Ситновски во неделата попладне.

Дека Аки требало да дојде викендов во Македонија вели и Гарабет Тавитјан (69), тапанарот на рок групата „Леб и сол“.
– Во шок сме и не веруваме дека тоа се случи бидејќи го очекувавме во Скопје. Ова е голема загуба за музичката сцена. Тој беше наш голем пријател, наш брат. Доаѓаше кај нас дома. Извонреден пејач и легенда на југословенскиот рок. Голема тага – неутешен е тапанарот Тавитјан.


This image has an empty alt attribute; its file name is garo-tavitjan-1024x576.jpg
Јурица Паѓен бил неразделна и од фронтменот на Парни валак. Тој го формирал бендот со Аки и Хусеин Хасанефендиќ Хус во 1975 година.

This image has an empty alt attribute; its file name is parni-valjak.jpg


– Со Аки бевме многу блиски, секоја година поминувавме повеќе од 150 дена на пат. Бевме млади, сакавме да свириме. Немавме поим во каква приказна се развива, и се разви во голема. Тогаш не размислувавме и не бевме свесни, ни беше важно само да свириме. Аки е роден за сцената, одличен фронтмен, во Хрватска немаме друг таков. Заедно поминавме низ многу – изјавил Паџен.

This image has an empty alt attribute; its file name is aki-rahimovski-2.jpg

Александар Аки Рахимовски ненадејно почина во саботата на 67-годишна возраст во Ново Место, Словенија. На пејачот на „Парни Ваљак“ му се слошило дома, по што бил примен во болница каде починал. Погребот ќе се одржи во Загреб.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

КАКО МУДРИТЕ ЛУЃЕ СЕ ОДНЕСУВААТ КОН ЛИЦА КОИ НЕ ИМ СЕ ДОПАЃААТ: Што треба да кажете и да направите за да се заштитите?

Ви претставуваме техники – што да кажете ако ве нервираат, како да постапувате на работа? …