Ова е најнездравата храна за вашето срце по 50-тата година, тврдат диететичарите

Кога ќе наполните 50. години, најверојатно ќе почнете повеќе да се грижите за своето срце. Ова има смисла кога знаеме дека срцевата слабост е водечка причина за хоспитализација кај возрасни постари од 65. години. Според Американската фондација за срце, 50-тите и 60-тите се години кога луѓето добиваат тежина, особено во централниот дел од телото, што значи дека се појавуваат и ризик фактори за срцеви заболувања.
Советите на лекарот се едноставни – престанете да пушите и јадете помалку нездрава храна. Доколку се прашувате која храна е нездрава за срцето, одговорот дознајте го во продолжение.

This image has an empty alt attribute; its file name is pilesko-meso-vo-lebni-troki.jpg


Масно месо и пржена храна
„Ако сакате да го одржувате вашето срце здраво по 50-тата година од животот, време е сериозно да го разгледате внесот на заситени масти“, вели диететичарот Ребека Шилинг.

„Повеќето од моите клиенти се борат со оваа препорака. Тие пораснале на црвено месо и печено пилешко и се плашат од помислата дека ќе почнат да личат на нивните внуци вегани”, додала таа.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Што значи кога го сонувате поранешниот партнер: Едно значење е ПРЕДУПРЕДУВАЧКО – важна ПОРАКА е на пат до вас

Не постои личност на која не и се случило да сонува за поранешен партнер или …