Каква е поврзаноста помеѓу контактот со очи и заљубеноста? Научниците имаат интересни одговори!

Се прашувате дали личноста што ви се допаѓа ги споделува вашите чувства?
Психологијата вели дека има некои јасни невербални индиции кои би можеле да сугерираат дека вашите чувства се взаемни. Значи, дали гледањето во нечии очи може да ве натера да се заљубите?

Постои наука зад интензивниот контакт со очите, според Science of People, и ако одржувате силен контакт со очите, може да откриете дека вашите чувства се зголемуваат. Според истражувањето спроведено од Националниот институт за физиолошки науки, контактот со очи игра клучна улога во дружењето, зближувањето со некого и може да обликува како се чувствувате за некого.


Студијата спровела три различни експерименти, во кои 96. странци два дена се гледале во очи. Нивната мозочна активност била следена и било заклучено дека десниот долен фронтален гирус (областа на вашиот мозок) бил истовремено осветлен кај двете лица кога одржувале контакт со очи. Истражувачите сугерираат дека контактот со очи може да биде клучен во градењето на врската. Меѓутоа, Psichologi Todai истакнала дека постои клучна разлика помеѓу интимниот контакт со очите и „зјапањето“, што инаку би можело да се смета за непристојно, пишува The list.

Науката зад контакт со очи
Кога ќе видите нешто што ве интересира, вашиот мозок ги ослободува љубовните хормони окситоцин и допамин. Истражувачите велат дека допаминот може да игра клучна улога во привлечноста, а окситоцинот ви помага да изградите чувство на приврзаност.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Што значи кога го сонувате поранешниот партнер: Едно значење е ПРЕДУПРЕДУВАЧКО – важна ПОРАКА е на пат до вас

Не постои личност на која не и се случило да сонува за поранешен партнер или …