(ВИДЕО+ФОТО) АМЕРИКА ВО ЧУДО: Тениската легенда им ги отворила очите – Е, ова е Новак Ѓоковиќ!

НОВАК Ѓоковиќ неодамна беше депортиран од Австралија затоа што, според мислењето на властите, тој е „опасен по здравјето и редот во државата“, а со тој став се сложиле и многумина во т.н. „западниот дел на светот“, но тогаш вистинската тениска легенда реши да ги „отвори очите“ за своите сонародници од САД но и за светот.
Ѓоковиќ во австралиската јавност, но не само таму, беше претставен како „антиваксер“, човек кој „навистина ги загрозува другите со своето однесување“, а во Мелбурн беше опишан како „богат човек кој мислеше дека може да ги заобиколи правилата кои важат за сите“.
Но, Новак Ѓоковиќ не само што не е тоа, туку и во деновите на пандемии ја покажа својата хуманост неколку пати.
Секако, тоа го знаат и оние што го познаваат, но и оние кои редовно ги следат неговите активности, а сега на таа тема на Америка „одлучила да и ги отвори“ очите и американската тениска ѕвезда, Крис Еверт.

This image has an empty alt attribute; its file name is kris-evert-na-tviter.jpg
Еверт двапати го освои Австралија Опен, седум пати го освои Ролан Гарос во сингл и двапати во женска конкуренција. Таа, исто така, има три титули на Вимблдон во сингл (и една титула во двојки), а беше шесткратна шампионка на УС Опен, од 1975. до 1982. година. Оваа 67. годишна жена, која играла на 56. Грен слем турнири, дури 52. пати во полуфиналето, една од најголемите тенисерки во историјата, па кога ќе каже нешто тоа одекнува во „белиот спорт“. И во нејзината Америка, каде што е многу почитувана, а неодамна сите нејзини публикации се многу внимателно набљудувани, бидејќи во јануари 2022. година објави дека има рак на јајниците.
И, токму таа го поддржа Ноле, повикувајќи ги сите нејзини следбеници на социјалните мрежи да го погледнат видеото со наслов „Ова е Новак Ѓоковиќ“!
Таа го стори тоа со зборовите:
– Другата страна која луѓето мораат да ја видат.
А во видеото пред вас се наведени само некои примери за хуманост на Ѓоковиќ.Ова се извадоци од извештаите на странските медиуми за тоа како Новак им помагал на Србија, Италија и на другите земји во пандемски неволји и како организирал секој што сака да се вакцинира против коронавирус на турнирот што се одржува во Белград. На видеото може да се види и како тој и помогна на Австралија, кога пред две години ја зафатија страшните пожари и како се откажа од дел од заработката од наградниот фонд на Австралија Опен, за да добијат повеќе тенисери кои предвреме ќе испаднат од турнирот. ..
Сè на сè, вистинско „отворање очи“ за оние кои потпаднаа под влијание на тие медиуми – кои го прикажуваа Ѓоковиќ исклучиво како некаков негативец за време на неговата австралиска драма која заврши со протерување.
Погледнете уште еден список за другата страна на Новак Ѓоковиќ:

This image has an empty alt attribute; its file name is vistinskiot-novak-1.jpg

Фото: Принтскрин/Twitter

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Меган Маркл како вистинска дама на Холивуд: Носела интересен летен стајлинг

Меган Маркл отсекогаш имала вкус… Меган Маркл и принцот Хари викендов беа домаќини на хуманитарен …