Големо европско истражување: Кои автомобили се најквалитетни, а кои најчесто се во сервис

Јапонците го водат орото…
Белгиската организација за заштита на потрошувачите Test Anakoop спроведе големо европско истражување за квалитетот на автомобилите во кое беа вклучени повеќе од 60.000 сопственици на возила во Белгија, Франција, Италија, Шпанија и Португалија.
Најголем процент на проблеми (17% од дефектите) се јавуваат на електрични склопови и функции, како што се акумулатори, светла, кревачи на прозорци и централна брава.

This image has an empty alt attribute; its file name is tojota-jaris-7.jpg
Нешто помалку автомобили (13% од случаите) мора да одат на сервис бидејќи сопирачките повеќе не работат оптимално. На трето место се дефектите на бензинските и дизел моторите.
Автомобилите со најмалку проблеми се Лексус, кој е луксузен бренд на Тојота. Само 5% од возачите на овие автомобили морале да застанат на сервис за време на гарантниот период поради дефект.
Лексус исто така бил на врвот на листата на најсигурни автомобили во претходните две изданија на ова истражување (2020 и 2018 година). Тојота и повеќето други јапонски марки се исто така на врвот.


This image has an empty alt attribute; its file name is tesla.jpg
Најдобро рангиран Европеец не е Mercedes или BMW, туку Seat, а на дното на табелата се три многу скапи марки: Jaguar, Land Rover и Tesla. Електричните автомобили од фабриките на Илон Маска имаат најнизок рејтинг од сите марки.
Моделите со мотори со внатрешно согорување кои имаат најмногу проблеми се речиси по правило – дизели.
Кај најсигурните возила главно се среќаваме со бензински и хибридни погонски системи.

Погледнете ја комплетната листа:
Марка на возило  Доверливост во проценти
Лексус                               95
Субару                               93
Тојота                                 91
Мицубиши                         89
Киа                                      89
Сузуки                                89
Хјундаи                               87
Хонда                                  87
Мазда                                  85
Сеат                                     85
Дачија                                 85
Шкода                                 84
Нисан                                  82
DS Automobiles                  82
Фолксваген                        82
Смарт                                 82
Пежо                                  82
Мерцедес Бенз                  82
БМВ                                    82
Мини                                  82
Форд                                  80
Цитроен                            80
Ауди                                  80
Волво                                80
Рено                                  80
Сангјонг                            80
Порше                              76
Опел                                 76
Фиат                                  76
Jeep                                   72
Ланчија                             68
Шевролет                         68
Јагуар                                68
Land Rover                         64
Алфа Ромео                      64
Тесла                                 60


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

АТС ГРУП го привлече вниманието на посетителите на престижниот саем на одбранбената индустрија во Лондон DSEI 2023

АТС Груп е еден од поголемите изложувачи на DSEI 2023 најзначајниот саем на одбранбената индустријата …