dav

ЦИТАТ ОД РУСКА КНИЖЕВНИЧКА СЕ’ ОБЈАСНУВА – ЕВЕ ЗОШТО МАЖИТЕ ГИ ОСТАВААТ ДОБРИТЕ ЖЕНИ: Едноставно е!

Еден од главните парадокси во врските е тоа што мажите оставаат добри жени …
Имам пријател кој многу прагматично пристапи кон бракот. Не очекувал дека ќе се заљуби, па избрал жена по сопствен принцип.

Тој скрупулозно ги проучувал личностите на сите жени што ги познавал, а кои се совпаѓаат со положбата на неговата сопруга во однос на возраста и животниот стандард. Барал дама без лоши навики, без наследни болести, со манири и вкус, да не раѓала т.е. да нема деца од претходните бракови, со кулинарски вештини, смисла за хумор, богат духовен свет.

loading...

Дали навистина постои таква жена? И тогаш тој избрал. И го добил она што го сакал: неговата сопруга работела, го одржувала станот беспрекорно чист, ги гледала најновите филмови и читала бестселери на книги.
Никогаш не се пожалила на лошо расположение или главоболка. И никогаш не се пожалила на своето здравје. Парот почнал да планира дете.

This image has an empty alt attribute; its file name is tatjana-ustinova-2.jpg


И тогаш мажот сфатил дека сè уште ја бара таа „совршена“ жена. Изгледа дека го добил тоа што го сакал. Но, тој сепак го пропуштил тоа нешто. Сфатил дека сопругата му досадува и покрај тоа што ги исполнила сите негови очекувања.

Се нашол во потрага по слатки црти, насмевка, поглед од кој срцето ќе му затрепери. Сфатил дека понекогаш сака посилни емоции. А кај сопругата се е толку одмерено и чисто, како на интензивна нега. Ниту една причина за љубомора, ниту еден сомнеж.


Во неговата глава одекнувало: „Ако ја оставиш оваа жена, ќе згрешиш. А другите едвај чекаат да ја грабнат. Таа е навистина многу добра. Но животот со неа е толку досаден“.
Вака размислува човек кој држи врапче во рацете, а со копнеж гледа во гулаб на гранка!

Татјана Устинова, руска писателка, ја забележала оваа ситуација токму во една од нејзините книги:
„Неговата поранешна сопруга е добра личност. Не е лута, не е алчна, не троши пари, оди на работа. Не оди, не пие, нејзините родители се нормални. Му станувало се поинтересно она што не била: луто, скандалозно…Се сетил на работи што таа не ги правела…

This image has an empty alt attribute; its file name is tatjana-ustinova-semejno-683x1024.jpg

Можеби ја сакала својата работа, или џезот, или сликите на модерните сликари или брзите автомобили? Можеби сакала да прави пити, да му чита книги на детето, да зборува за војната, да посетува музеи? Но, што таа правеше со страст?
Тој бил во недоумица овде, па дури и извесно време се мачел да се сети што точно сакала неговата сопруга и што правела со страст.
Се покажа дека не е ништо. Или барем за многу години брак, тој никогаш не дознал“.
Така, мојот пријател на крајот ја остави совршената жена, бидејќи на крајот – совршената жена, таа едноставно не беше добра жена за него!

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) „МАЖ МИ ЕДВАЈ ЈА ПРЕЖИВЕА КОРОНАТА, ОРГАНИТЕ МУ СЕ УНИШТИЈА“: Водителка открила дека има дијабетес и дупки во срцето – БОРБАТА ПРОДОЛЖУВА!

Сопругот на водителката на утринската програма едвај ја преживеал короната, а лекарите му предвиделе дека …