(ВИДЕО) Го одзема здивот: Снимка од прекрасен грчки град од воздух ги воодушевила сите

За многу локални жители, градот Ајтолико, кој лежи на остров помеѓу две лагуни во западна Грција, е нивната мала верзија на Венеција.
Снимката од дрон го доловува историскиот центар на градот и мостовите од двете страни кои го поврзуваат Ајтолико со копното.
Стариот дел од градот лежи прилично романтично на остров помеѓу две лагуни, од кои лагуната Ајтолико се протега на север до Стамна, а лагуната Мисолонги, која во античко време го претставувало езерото Кина, лежи на југ каде што се спојува со заливот Патра и Јонско Море.
Заштитен со Рамсарската конвенција за мочуришта и вклучен во мрежата Натура 2000, Националниот парк Месолонги-Ајтолико е богат со флора и фауна, вклучувајќи 290. видови птици и повеќе од 100. видови риби.
Силите на плимата произведуваат силни струи кои одат напред-назад под сводовите на мостовите.
Кафулињата на Ајтоликон нудат специјалитети како чадено или солено авготарахо – грчки кавијар – кој е познат низ светот по својот уникатен вкус и квалитет.
Авготарахо е јајцето на рибата kefalos и се смета за врвен специјалитет, некои велат дека е супериорен во однос на кавијарот. Регистриран е како да има грчка и европска заштитена ознака на потекло (ПДО) – еден од само малиот број на морски производи со заштитена ознака на потекло во ЕУ – и има значителна комерцијална вредност за локалната економија.
Други специјалитети вклучуваат печени јагули и школки во сезона.
За време на војната за грчката независност против Отоманската империја, на почетокот на 19 век, Ајтолико доживеал три турски опсади пред да стане дел од Грција. Во првата опсада имало 500. грчки бранители и 15.000 Турци. Втората опсада била одбиена, во третата опсада Ајтолико бил повторно заземен од Турците, во исто време со Месолонги на 11. април 1826. година.

loading...

Фото: Принтскрин/YouTube

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Грицки кои помагаат во регулирање на крвниот притисок и шеќерот, го намалуваат ризикот од развој на рак на дојка

Семките од тиква се здрава традиционална закуска. Кога ќе се излупат, остануваат покриени со зеленикава …