АЛКАЛНИ ПРОИЗВОДИ – КЛЕТКИТЕ РАК ЖИВЕАТ САМО ВО КИСЕЛА СРЕДИНА ВО ТЕЛОТО: Ова се намирници кои го алкализираат телото!

Повеќето научници тврдат дека повеќето болести се поврзани со киселинско-базната рамнотежа во телото
Уште во 1932. година, германскиот биохемичар Ото Варбург ја доби Нобеловата награда за докажување на поврзаноста помеѓу ракот и киселата средина во телото.
„Клетките на ракот живеат само во кисела средина; во алкална средина умираат за точно 3 часа“

Сепак, многу е тешко да се пронајде барем една болест чиј развој не би поттикнал закиселување.


За жал, со современото темпо на живот и постојаното опаѓање на квалитетот (природноста!) на храната, кај повеќето луѓе киселинско-базната рамнотежа се префрла на кисела страна. Закиселувањето на телото е кумулативно, во пораст, пишува Econet.ru

This image has an empty alt attribute; its file name is lakmusova-hartija.jpg


Проверката на киселинско-базната рамнотежа е прилично едноставна – во аптеките се продаваат лакмусова хартија со помош на кои може да се „измери“ pH вредноста на плунката и урината, што ќе ја покаже нашата киселинско-базна рамнотежа. Вреди да се запамети дека утринската урина најверојатно ќе биде кисела, бидејќи вишокот киселина се излачува преку бубрезите, па затоа мора да ја измерите pH вредноста на урината не наутро, туку при втората посета на тоалетот.

Индексот на киселост многу варира од различни фактори и само по повторени мерења може да се пријави аритметичката средина и да се извести заклучокот за киселинско-базната рамнотежа на организмот. Во исто време, запомнете дека pH на урината е под 7 знак на закиселување, а над 7,5 – алкализација.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Што значи кога го сонувате поранешниот партнер: Едно значење е ПРЕДУПРЕДУВАЧКО – важна ПОРАКА е на пат до вас

Не постои личност на која не и се случило да сонува за поранешен партнер или …