(РЕЦЕПТ) Го смирува ЖЕЛУДНИКОТ, ја обновува СЛУЗОКОЖАТА: На овој начин подгответе ги семките од ЛЕН и прочистете го организмот

Ако имате болки во желудникот, се нервирате, пиете премногу лекови, лененото семе ќе биде вашата нова омилена храна.
Лененото семе е богато со протеини, растворливи влакна, минералите железо и цинк, но и витамини Б1, Б2, Ц, Е и провитамин А.
Се користи како додаток на житариците, кои ги консумираат оние кои се на диета или сакаат подобро да го прочистат организмот.

Одличен лаксатив
Бидејќи се богати со масла и влакна, овие семиња се и одличен лаксатив. Омега 3. масните киселини, кои се наоѓаат во ленот, имаат антиинфламаторно дејство. Многу клинички студии покажале дека со ова растение можете да помогнете при проблеми со висок холестерол и некои срцеви заболувања.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Што значи кога го сонувате поранешниот партнер: Едно значење е ПРЕДУПРЕДУВАЧКО – важна ПОРАКА е на пат до вас

Не постои личност на која не и се случило да сонува за поранешен партнер или …