Колку банани и јајца можете да јадете во еден ден без да претерате? Еве го одговорот!

Лажица и пол маслиново масло на ден
Една и пол лажица маслиново масло дневно е одлична за здравјето. Внимавајте со конзумирањето маслиново масло. Кога се загрева, ги губи своите придобивки.

Шест лажички шеќер на ден
Истражувачите препорачуваат дневната доза на шеќер да не надминува шест лажички за жени и девет за мажи.


Три чаши млеко на ден
Насоките за исхрана препорачуваат 732 милилитри млеко дневно за возрасни.

This image has an empty alt attribute; its file name is leb-bez-griza-na-sovest.jpg


Еден портокал на ден
Еден портокал обезбедува дневна доза на витамин Ц.

Шест кришки леб на ден
Ако јадете леб од цели зрна, диететските упатства велат дека е безбедно да јадете шест кришки дневно.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

3. зборови кои ќе го променат текот на вашата врска: Обидете се да го кажувате ова почесто и вашата врска ќе цвета

Три збора што треба да ги кажувате во врската… Еден љубезен збор отвора и железна …