Колку банани и јајца можете да јадете во еден ден без да претерате? Еве го одговорот!

МОЖЕМЕ да консумираме леб, јајца, банани и млеко секој ден, но треба да ја земеме предвид големината на порциите на овие основни намирници. Затоа што дури и кога се обидуваме да внесеме повеќе витамини и минерали, можеме да се предозираме и да му наштетиме на сопственото здравје. Bright Side открива колку од некои вообичаени намирници можете да јадете за да останете во нормални и здрави граници.

Две банани на ден
Бананите обезбедуваат хранливи материи и влакна. Не треба да јадете повеќе од два од нив на ден. Тие ја намалуваат надуеноста, помагаат во контрола на апетитот и се одлична замена за шеќер.


This image has an empty alt attribute; its file name is jajca-za-zdravje-1.jpg

Седум јајца неделно
Ризик е да се претера со јајца. Експертите препорачуваат да не јадете повеќе од седум јајца неделно, а уште помалку ако имате висок холестерол.


Лажичка сол дневно
Возрасните не треба да јадат повеќе од шест грама сол дневно, што е приближно една кафена лажичка. Ова ја вклучува солта која се наоѓа во храната како сирење, салама и чипс. Децата на возраст од 1. до 3. години не треба да јадат повеќе од два грама сол дневно, од 4. до 6. години повеќе од 3. грама сол дневно, а од 7. до 10. години повеќе од пет грама сол дневно.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Зошто мажите се ОДЉУБУВААТ: Ова се најчестите причини зошто си заминуваат!

Кои се најчестите причини зошто мажот одлучува да раскине и да си замине? Има некои …