Страшна вест, тениската легенда се бори со рак од кој починала нејзината сестра

Поранешната тениска шампионка Крис Еверт открила дека има болест од која починала нејзината сестра Џин.
Еверт има рак на јајниците од стадиум 1C и и биле закажани две операции, вклучително и хемотерапија.
Ракот не е откриен на друго место во телото, а среќата во несреќата е што е откриен во рана фаза.

View this post on Instagram

A post shared by Chris Evert (@chrissieevert)Тоа е една од најопасните болести на женскиот репродуктивен систем, а Еверт се соочил со шест серии терапии.
„Живеев многу интересен живот. Но сега имам некои предизвици и хемотерапија пред мене за да не се врати ракот. Како некој кој отсекогаш сакал контрола во својот живот, сега немам идеја како ќе реагирам на хемотерапијата“, изјавила Еверт за ESPN.
Овој рак обично се открива дури во третата или четвртата фаза, кога е веќе доста напреднат.

View this post on Instagram

A post shared by Chris Evert (@chrissieevert)Џин Еверт Дабин починала во февруари 2020. година од последиците од ракот откриени во октомври 2017. година. Истиот што сега го има Крис, само подоцна откриен.
„Тоа беше дел од нејзината личност, таа се грижеше за сите други… Кога одам на терапија, таа ми е инспирација. Ќе мислам на неа и таа ќе ме турка напред”, вели Крис, на која и ја отстранила матката по консултација лекарите.

Нејзе и помогнало и тоа што генетските тестови одобрени во претходните години покажале дека таа, како и нејзината сестра, има патогена варијанта на генот BRCA1.
„Слушнав секакви состаноци во текот на двете години со Џин. Беше како дежа-ви, враќање низ времето и просторот што беше ужасно“.

Лекарите ја оперирале кон средината на декември минатата година, по што се чекало на исходот.

View this post on Instagram

A post shared by Chris Evert (@chrissieevert)


„Најдолгите три дена во мојот живот, стадиум 1 или стадиум 3. Ако сум чиста од рак, тогаш сум дел од друга статистика. Јас сум во транс. Не можев да верувам. Вежбав, правев крос-фит, играв тенис. Не чувствував ништо поинаку“, вели Еверт.
Илеснување и било кога лимфната жлезда се исчистила и дека со хистеректомија и биле отстранети сите патогени материи, па има 90 отсто шанси да не и се врати ракот, доколку продолжи со терапии.

Фото: Принтскрин/Instagram

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ЈА ПРЕКИНАЛ прошталната турнеја: Елтон Џон има корона, откажал два концерта во САД

И’ покрај фактот дека бил вакциниран и со третата доза, Елтон Џон се заразил со …