(ВИДЕО+ФОТО) Ѓоковиќ вратен во притвор: На вечерашното сослушување од депортација може да го спаси само ЕДНА РАБОТА!

Најдобриот тенисер на планетата Новак Ѓоковиќ е префрлен во хотелот Карлтон Парк.
Тој беше во тој хотел за време на петдневниот имиграциски притвор пред првото судско рочиште.
Сега тој е вратен на истото место, а австралиски „The Age“ пишува дека делувал смирено и сталожено во спортската опрема.
Новак го чека последното рочиште пред Федералниот суд, каде ќе се одлучи дали може да остане во Австралија и да игра на Австралија опен.
Ова беше под превез на неизвесност во претходните денови бидејќи Австралијците двапати му одбија виза. Првиот пат кога пристигна во Австралија минатата среда, а вториот пат тоа го направи лично министерот за имиграција, Алекс Хок.


Австралијците го сметаат Ѓоковиќ за опасност по јавното здравје, поради што тој доживеа повеќе непријатности откако пристигна во Мелбурн.
По шестчасовен престој на аеродромот Туламарин, првично бил префрлен во хотел каде има уште триесетина бегалци и мигранти, од кои некои и неколку години.

Единствена шанса за Ѓоковиќ – што е бриџинг виза?
Најдобриот тенисер на планетата Новак Ѓоковиќ е во опасна празнина и живее во Австралија „од денес до утре“.
Тоа може да биде буквално до сабота, односно недела, околу 24. часа пред почетокот на Австралија опен, бидејќи тогаш се решава неговата судбина.
Барем треба. Не е дека оваа ситуација досега не се променила од минута во минута и час во час, затоа треба да се разгледаат сите опции.
Моментално сме во ситуација кога Алекс Хок, австралискиот министер за имиграција, му ја откажа визата на Новак, а Ѓоковиќ повторно се обрати до судот барајќи ја својата правда таму.
Тој веќе го направи тоа еднаш кога судијата Ентони Кели го ослободи од имиграцискиот притвор во понеделникот. Српскиот тенисер беше слободен неколку дена, тренираше, но Хок пресече и рече – нема виза.
Тој епилог донекаде беше очекуван. Со сето она што му се случи на Ѓоковиќ, датумите на тестовите кога тој беше позитивен, појавувањето во јавноста после тоа, приказната дека за резултатите од тестот станал свесен дури ден подоцна …


Сето тоа им става „жештина“ на сите оние кои ќе го погледнат и ќе го мерат секој збор, особено сега кога дознаа дека тој е медицински исклучок затоа што не бил вакциниран против короната.
Во земја како Викторија, каде што мерките беа ужасно строги две години, и’ премиерот Скот Морисон и Алекс Хок и другите од Владата не смееја да попуштат.
Како би ги гледале гласачите? Сигурно ќе изгубеа дел од гласовите на гневните граѓани да „се преправаа дека се мртви“, кога веќе му ја зготвија чорбата на Ѓоковиќ.
Сепак, покрај теренот, српскиот тенисер има потенцијален „кец во ракав“ што може да биде многу добар компромис за него но и Хок и Морисон.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Познат е првиот голем турнир на кој ќе настапува Новак – вакцините не се пречка

Најдобриот тенисер на планетата Новак Ѓоковиќ ќе ја започне сезоната во Дубаи, соопштено е во …