(ФОТО) Големо 28-годишно истражување: Маслиновото масло може да ви помогне да живеете подолго

СТУДИЈА објавена во понеделникот во Journal of the American College of Cardiology покажала дека луѓето кои консумираат повеќе од половина лажица (7 грама) маслиново масло дневно имаат помал ризик од смрт од кардиоваскуларни болести, рак, невродегенеративни болести и респираторни заболувања.
Замената на други извори на масти со маслиново масло покажало добри резултати
Истражувачите исто така откриле дека луѓето живеат подолго кога 10. грама маргарин, путер, мајонез и млечна маст секојдневно се заменуваат со маслиново масло.


Текот на истражувањето
За студијата, истражувачите, предводени од Марта Гуаш-Фере, постар научник од Одделот за исхрана на Харвард, анализирале 60.582 жени и 31.801 мажи кои учествувале во студија за здравјето на медицинските сестри и студија за следење на здравствените работници, се вели во соопштението за печатот.
Ниту еден од учесниците немал кардиоваскуларни болести или рак кога студијата започнала во 1990. година. На секои четири години, учесниците биле оценувани со прашалник кој ги прашувал колку често консумираат одредени видови масти и масла и кои видови масла ги користат за готвење, се вели во соопштението за печатот.
Истражувачите откриле дека учесниците кои консумирале повеќе маслиново масло биле физички поактивни, помалку пушеле, консумирале повеќе овошје и зеленчук и имале поголема веројатност да бидат луѓе од јужноевропско или медитеранско потекло, се вели во соопштението за печатот.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

10. најчести женски и машки фантазии: Сакаат да водат љубов на отворено, сакаат да снимаат „акција“

За сите кои бараат инспирација за подобар секс со партнерот или само се интересираат за …