Денес го славиме Свети Василиј Велики: За да не ве „бие малер“, денес придржувајте се на ова!

14. јануари е денот кога го славиме Малиот Божиќ, но и Свети Василиј Велики
Во сите храмови на Македонската православна црква се служи литургија на Свети Василиј Велики, која црквата ја слави на првиот ден од Православната нова година.
Според Светото Писмо, Исус Христос ги зел врз себе гревовите на човечката раса, а чинот на обрежувањето се смета за знак на очистување од гревот на предците.
Според историската и традиција на црквата, Свети Василиј починал на 1. јануари во 379 година, на 50-годишна возраст. Живеел во времето на императорот Константин, кој ја официјализираше слободата на исповед на христијанската вера.

Според канонот на Македонската православна црква, службата на Василије, напишана од самиот светец, се служи 10 пати годишно – на 1. јануари, во пресрет на Божиќ и Богојавление, во сите недела на постот (освен Цветници), на Велики четврток и Велика сабота.
Многу теолошки и апологетски дела на Свети Василиј се зачувани кога Македонската православна црква го слави 12 февруари (30 јануари според Јулијанскиот календар) – празникот на Светите Три архиереи.Многу обичаи и ритуали се поврзани со Малиот Божиќ, кој се смета за крај на Божиќните празници.Се верува дека не треба да се карате на празникот Василиј, бидејќи во спротивно луѓето ќе имаат несреќа цела година, додека во некои делови се верува дека денес треба да бидете особено внимателни да не ве измамат.
Во некои краеви се веруваше дека годината ќе биде родна ако падне снег или е облачно на овој ден.
Во некои делови на Херцеговина е зачуван обичајот за палење остатоци од Бадник, а во многу региони се меси обреден леб или василица.
Во литургискиот календар на Српската православна црква, овие празници се обележани со црвено како заповед од големо значење за православната христијанска црква.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ЦРНИ БРОЈКИ ВО БУГАРИЈА: Рекорден број на новозаразени со корона вирусот

БУГАРИЈА денеска пријавила рекордни 12.399 нови случаи на коронавирус за еден ден, покажуваат официјалните податоци, …